ADLİ YIL BAŞLADI

Tarih : 01.09.2016

Denizli ‘de 2016- 2017 yılı adli açılışı gerçekleştirildi.Açılışta konuşan Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan Sert ifadeler kullandı.

müjdatİLHAN

Adli açılış,Denizli Valiliği yanındaki Atatürk Büstü önünde gerçekleştirilen törenle başladı.Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, Adalet Komisyonu Başkanı Ünal Yalçınkaya, Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan ile hakim, savcı ve avukatlar katıldı.Çelenklerinin Atatürk Anıtı’na konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye çıkan  Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan açıklamalarda bulundu.

DENİZLİ BAROSU BAŞKANI AV. MÜJDAT İLHAN’IN 2016–2017 ADLİ YIL AÇILIŞ KONUŞMASI

 2016-2017 adli yılının ulusumuza, ülkemize ve Denizli’mize hayırlı olmasını diliyor, ömrünü adalete ve onun sağlanmasına vakfeden şu anda aramızda bulunamayan avukat,hakim, savcı ve  tüm meslektaşlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum.

Vatan topraklarının işgaline ve emperyalist güçlerin vatan toprağını parçalama arzusuna karşı verilen en büyük mücadele olan 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 94. yılını kutluyorum.

 BARO

Bugün 1 Eylül Dünya Barış GünüBağımsızlığımızı ve Cumhuriyetimizi borçlu olduğumuz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Yurtta Barış Dünyada Barış telkininden çok uzak günler geçiriyoruz. Her ne kadar barıştan söz etmek şu günlerde zor olsa da, barış için umudumuzu yitirmeden mücadeleye devam edeceğiz.

 Ne yazık ki biz bu umutla hareket ederken hainler içimizdeymiş.

 15 Temmuz 2016 gecesi, Ülkemiz, tarihinin en karanlık gecesini yaşamış, en büyük saldırısına uğramış ve en hain darbe girişimi ile karşı karşıya kalmıştır.

Öncelikle bu vahim darbe girişimi sırasında şehit olan askerlerimize, güvenlik güçlerimize ve yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyor, yakınlarına ve  ulusumuza da sabırlar diliyoruz.

Denizli Barosu olarak  kimden ve ne zaman gelirse gelsin darbelerin karşısındayız.Bu nedenledir ki Devlet içinde yuvalanmış FETÖ terör örgütünün doğrudan doğruya Türkiye Cumhuriyeti’ni hedef alan darbe girişiminin karşısında demokrasinin yanında olduğumuzu, Türkiye Barolar Birliği ve diğer barolarla birlikte 15 Temmuz akşamı hiç vakit kaybetmeden derhal kamuoyuna açıkça ilan ettik.

 O geceden bu yana,  yaşanılan olağanüstü gelişmeler en başından beri baromuz tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu süreç içinde,Denizli Halkına ve siyasetçilerine, Denizli Valimize, Denizli Cumhuriyet Başsavcımız nezdinde soruşturmada görev alan savcı ve hakimlerimize konuyla ilgili titiz çalışmaları ve hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ederiz.

Kuşkusuz sıfat ve konumu ne olursa olsun, bu karanlık yapıya dahil olan, destek veren herkes hukuk önünde hesap vermeli, bedelini en ağır şekilde  ödemelidir. Bu karanlık yapının temizlenmesi, bu alçakça kalkışmanın hesabının yargı önünde sorulması yönündeki güçlü beklenti ve desteğimiz sonuna kadar devam edecektir.Bununla birlikte soruşturmalarda masumiyet karinesi ihlal edilmemeli savunma hakkı kısıtlanmamalı, suçlu ile suçsuz şüpheye yer vermeyecek şekilde ayrılmalıdır.

 Bu doğrultuda, yargısal bir görev yapan biz avukatlara karşı da bir takım soyut vehim, zan ve söylentilerle, siyasi mücadele temelinde “dedikodulara” dayanılarak hareket edilmemeli, varsayım ve olasılığa binaen avukatların itibarlarıyla ve gelecekleri ile oynanılmamalı, haklarında gereksiz ve orantısız koruma tedbirlerine başvurulmamalıdır. Avukat soruşturmalarına KHK ile getirilen yeni düzenlemeler savunma hakkını kısıtlama amacı ile kullanılmamalıdır.Kısaca konumlarının gerektirdiği dikkat ve özen tüm yetkili birimlerce gözetilmeli, sürecin meşruiyetini zedeleyecek gereksiz sorunlara yol açılmamalıdır.

 Denizli Barosu olarak  talep ve beklentimiz Yargının, bu tür karanlık yapı ve örgütlere mensup olanlardan arındırılarak, hiç bir güce ve iktidara tabi ve bağımlı olmaması, üyelerinin liyakat esasına ve objektif ölçütlere göre belirlenmesidir. Kısaca görmek istediğimiz; yalnızca Türk Milleti adına, hukuka ve vicdanına göre karar verecek Cumhuriyetin yargısıdır. Bu hususlarda gerekli hassasiyetin gösterileceğini umut etmekteyiz.

 Tüm bu hususlarda;  başta başsavcılıklar olmak üzere yetkili birimlerle sürekli temas halinde olduğumuzu, gerekli girişimlerde bulunduğumuzu, sorunların günü gününe takip edildiğini, TBB ile de bu hususlarda düzenli bir iletişim halinde olunduğunu,  Baromuzun tüm birimleriyle süreci izlediğini ve izleyeceği hususlarını, özellikle meslektaşlarımızın bilgisine sunmayı gerekli görmekteyiz.

 Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyet değerlerine, demokrasi ve milli egemenliğe, laik demokratik Cumhuriyetimize bağlılığımızı dün olduğu gibi bugün de sürdüreceğimizi, tüm kurum ve kurallarıyla hukuk ve demokrasinin tek çare olduğunu,egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu bir kez daha yineliyor,Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, “Efendiler ve ey ulus biliniz ki,Türkiye Cumhuriyeti şeyhler,dervişler,müritler ülkesi olamaz.En doğru, en gerçek tarikat uygarlık tarikatıdır, diyor, tüm avukatlarımızın yargıçlarımızın, savcılarımızın ve adliye çalışanlarımızın yeni adli yılını kutluyor, sevgi ve saygılarımla diliyorum.

Bir önceki yazımız olan BÜYÜKŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU başlıklı makalemizde DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OSMAN ZOLAN ve Denizli Büyükşehir Belediyesi ve DESKİ'de açmış oldukları FETÖ/PDY soruşturması kapsamında bugüne kadar 39 personelin kurumları ile ilişkisinin kesildiğini açıklad hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber