OSBM’DEN ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Tarih : 29.09.2016

“BES Otomatik Katılım Kanunu” konulu bilgilendirme toplantısı Denizli OSB’de gerçekleştirildi

28 Eylül 2016 Çarşamba günü, Denizli OSBM Konferans Salonunda işveren yükümlülükleri, çalışanların hakları ile ilgili TEB Bankası ve BNP Paribas Cardif Emeklilik Yetkililerinin katılımıyla “BES Otomatik Katılım Kanunu” konulu bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.Toplantı’da şu konular ve sorulara cevaplar arandı :

osb

10 Ağustos 2016 tarihinde onaylanan 6740 Sayılı Kanun ile 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren 45 yaş altındaki tüm ücretli çalışanların, işverenleri aracılığı ile Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılımını öngören yeni bir dönem başlayacaktır.

Başlayacak olan bu yeni dönem yalnızca çalışanlar için değil, işleyiş süreçleri açısından işverenler açısından da önemlidir.

2017’de yürürlüğe girecek olan bireysel emeklilikte otomatik katılım ile ilgili yasanın netleşen kısımlarına dair BNP Paribas Cardif Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Gökhan SERTSÖZ tarafından önemli bilgiler verildi.

 

Otomatik katılım kimleri kapsamaktadır? 

Tasarı uyarınca Kanun’a eklenecek Ek Madde 2 ile Türk vatandaşları veya Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. Maddesi 1 kapsamında olan ve 45 yaşını doldurmamış kişilerden Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4. Maddesinin (a)2 (iş sözleşmesi kapsamında çalışanlar) ve (c)3 (kamu çalışanları) bentlerine göre çalışmaya başlayanlar, işveren tarafından düzenlenecek bir emeklilik sözleşmesi ile emeklilik planına dâhil edilir.

 

Emeklilik planı konusunda herhangi bir kısıtlama var mıdır? 

Evet, işveren çalışanlarını sadece otomatik katılım için emeklilik planı düzenleme konusunda Hazine Müsteşarlığı tarafından uygun görülen bir şirketin sunacağı emeklilik planına dâhil edebilir.

Bakanlar kurulu emeklilik planına dâhil edilecek işyerleri ile çalışanları ve bu kapsamdaki uygulama esaslarını belirlemeye yetkilidir.
Çalışanlar tarafından yapılacak katkı oranı nedir? 

Tasarı uyarınca Çalışan katkı payı, çalışanın SGK kapsamında ödenecek prime esas kazancının %3ü kadardır. Bakanlar kurulu bu oranı iki katına kadar artırabilir ya da %1e kadar azaltabilir.

 

Katkı payı emeklilik planına nasıl aktarılacaktır? 

Katkı payı tutarı en geç çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden işgünü işveren tarafından bireysel emeklilik şirketine aktarılır. Zamanında aktarmama durumunda gecikmeden kaynaklanan zarardan işveren sorumludur.

 

Cayma hakkı mevcut mudur? 

Evet, çalışan emeklilik planına dâhil olduğunun kendisine bildirilmesini izleyen 2 ay içinde sözleşmeden cayabilir.

 

Cayma durumunda cayma tarihine kadar yatırılan katkı payı ne olur? 

Cayma durumunda cayma tarihine kadar ödenen katkı payları, varsa yatırım gelirleriyle birlikte 10 iş günü içinde katılımcıya iade edilir. Bireysel emeklilik şirketi cayma işleme konulana kadar ödenen katkı paylarının değer kaybetmemesini sağlayacak şekilde fon yönetiminden sorumludur

Ara verme mümkün müdür?

Müsteşarlığın belirleyeceği durumlarda çalışan katkı payı ödenmesine ara vermeyi talep edebilir. Bu haller henüz belirlenmemiştir.

İşyeri değişikliği durumunda ne olur? 

İşyeri değişikliği durumunda, eğer çalışanın yeni işyerinde de otomatik katılım sistemine tabi bir emeklilik planı varsa birikim yeni işyerindeki sözleşmeye aktarılır. Aktarım esnasında çalışanın sistemde kazandığı emekliliğe esas süresi kesintiye uğramaz. Yeni işyerinde plan bulunmaması durumunda, çalışan dilerse önceki işyerindeki sözleşme kapsamında katkı payı ödemeye devam edebilir. Aksi takdirde emeklilik sözleşmesi sonlandırılır. Çalışanın bu paragrafta belirtilen hakkını değişikliği izleyen ayın sonuna kadar bireysel emeklilik şirketine bildirmesi gerekmektedir.

Otomatik katılım sisteminde de devlet katkısından yararlanılabilir mi? 

Evet, çalışan adına ödenen katkı payları üzerinden, diğer tüm emeklilik sözleşmelerinde olduğu gibi devlet katkısından yararlanılması mümkündür. Çalışanın sisteme ilk dahil olmasını izleyen 2 ay içinde cayma hakkını kullanmaması halinde bir defalık 1.000 TL tutarında ilave devlet katkısı sağlanır. Bu tutara hak kazanılması devlet katkısına hak kazanmaya ilişkin genel kurallara tabidir. Bakanlar kurulu bu tutarı yarısı kadar artırmaya veya azaltmaya yetkilidir.

Otomatik katılım sisteminin devlet katkısı dışında sağladığı bir fayda var mıdır?

Emeklilik hakkının kazanılması halinde, hesaplarında bulunan birikimle en az 10 yıllık, yıllık gelir sigortası yaptıran çalışana, birikiminin %5’i oranında ilave devlet katkısı ödemesi yapılır.

 

Otomatik Katılım Sisteminde Bireysel Emeklilik Şirketlerinin gelirleri hangi kalemlerden oluşur?

Otomatik katılım kapsamındaki emeklilik planlarına ilişkin olarak fon işletim gideri dışında bir kesinti yapılamaz.

 

Otomatik katılım sisteminde işveren nasıl denetlenecektir?

Otomatik katılım sistemine ilişkin işlemlerden dolayı işverenleri denetleyecek kuruluş Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. İşverenin kanun hükümlerine aykırı davrandığının tespiti halinde, her bir ihlal için Bakanlık tarafından 100 TL idari para cezası uygulanır.

 

Değişikliğin yürürlük tarihi nedir?

Tasarının değişiklik olmaksızın mecliste onaylanarak kanunlaşması durumunda yürürlük tarihi 1 Ocak 2017’dir.

 

 

Bir önceki yazımız olan TİN: ENERJİMİZİ ÜRETMELİYİZ başlıklı makalemizde Hamburg Rüzgâr Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı’na katılan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin TİN hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber