ARSLAN: MECLİS’TE SKANDAL VAR

Tarih : 24.11.2016
AKP’LİLER KENDİ ÖNERGELERİNİ KARIŞTIRDI. CHP DENİZLİ MİLLETVEKİLİ KAZIM ARSLAN YAZILI BİR MAİL GÖNDEREREK KONUYU KAMUOYUNUN DİKKATİNE SUNDU. AÇIKLAMA ŞÖYLE;
 

kazim-arslan
Meclis’te skandallar Genel Kuruldan komisyonlara taştı. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda görüşülen Serbest Bölgeler Kanununda Bakanlık ve AKP Milletvekillerinin aynı madde üzerinde birbiriyle çelişen 3’er önerge vermeleri, verilen önergelerde sürekli hata yapmaları komisyonu kilitledi. Önergelerdeki çelişkiler için komisyon görüşmelerine ara verildi ve sonra görüşmelere devam edildi.

Tasarının görüşülmesi sırasında verilen önergelerde hatalar yine birbirini izledi, aynı madde hakkında birbiriyle çelişki taşıyan gerekçelerin değiştirilmesi unutuldu ve böylece değişiklik yapılmak istenen kanun maddeleri birbirine aykırı biçimde yazıldı,uyum sağlanmasında sıkıntı çekildi.

whatsapp-image-2016-11-24-at-15-37-57-1 whatsapp-image-2016-11-24-at-15-37-57-2 whatsapp-image-2016-11-24-at-15-37-57

CHP Milletvekilleri Kazım Arslan-Denizli Mv., Didem Engin-İstanbul Mv., Tahsin Tarhan-Kocaeli Mv., İrfan Bakır-Isparta Mv., Akif Ekici-Gaziantep Mv. bu şekilde kanun yapma yöntemine tepki gösterdi ve şunları ifade ettiler:

“Kendi kanun tasarısı hakkında dersine yeterince çalışmamış bir bakanlık ve AKP milletvekilleriyle karşı karşıyayız. Kanun yapma işi, çelişkili önergeler arasında bilmece, bulmaca çözme mesaisine dönüştü.

Bir AKP önergesini tartışırken aynı konuda tam tersi bir AKP önergesiyle karşı karşıya kaldık. İmza atan AKP vekilleri dahi duruma hayret ederlerken, bazıları önergeyi anlamaya çalışırken arka odalardan, bürokratlardan tam tersi bir madde ve önerge getirilmiştir.

Bugünkü haliyle Meclis, bürokratik vesayete terk edilmiş, konuyla ilgili kurum ve kuruluşların sözü arkaya itilmiştir. Alt komisyon kurulması gereken bir durum var iken bu yapılmamıştır. Kritik olan bu kanun tasarısına ilişkin kim hangi önergeye imza verdiğini bilmiyor, Bakan hangi önergeyi anlattığını açıklayamıyor. İmzacı vekiller tekliyor, dersine çalışmadıkları için konuyu izah edemediler.

Hükümet tasarısı 9 ay önce gelmiş, uzun süre komisyonda bekletilmiştir. Başbakan değişmiş, bakan değişmiş,daha sonra önümüze getirilmiştir. Komisyon ve Bakanlık geçen hafta bu gelen tasarıya göre sunum yaptı, biz de hazırlandık. Dün kanun tasarısı için toplantıya başladık ama bir türlü maddelerin görüşülmesine geçilemedi, iktidar kadroları sürekli ara verdi.

Dün sabah 10’dan akşam 5’e kadar bekledik, komisyon bir türlü başlayamadı ve bugüne ertelendi. Bugün sabah 11’de ancak başlayan komisyonda bir de gördük ki, Bakanlık ve AKP Milletvekilleri kanunun her maddesinde son dakika önergeleriyle işi çıkılmaz hale getirmiştir.

Komisyon çalışmaları sırasında,önergelerinin gerekçesini değiştirmeyi unutuyorlar, önergede “Milli Savunma Bakanlığından görüş alınır” diyor ama önerge gerekçesi “alınmaz” diyor.

Önergeler komisyonun yan odasında bürokratlarca hazırlanıyor ama ne vekillerin, ne de sivil toplum örgütlerinin ve meslek örgütlerinin haberi var. İçeride önergelerin ne anlattığını anlamaya çalışıyoruz ama dışarıda Meclis üzerinde tam bir bürokratik vesayet uygulanıyor.

Önergelerin yazımı dahi hatalı biçimde önümüze sunuluyor. Kanunun hangi maddesinde, hangi değişikliğin yapıldığını anlayalım, gelin alt komisyon kuralım diyoruz ama reddediliyor.

Bu şekilde yasa yapmak, Meclis iradesinin ne hale getirildiğinin açık özetidir.Biz, sağlıklı yasa yapma sürecinin bizzat iktidar eliyle tıkandığını, Meclis iradesinin hiçe sayıldığını bugün açıkça görüyoruz. Yaşanan bu durumu kamuoyuyla paylaşıyoruz.”
 

Bir önceki yazımız olan SUBAŞIOĞLU ÖĞRETMENLERLE BULUŞTU başlıklı makalemizde 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle okulları ziyaret ederek öğretmenlerle bir araya geldi. ve merkezefendi belediye başkanı muhammet subaşıoğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber