BUGÜN SEÇİM OLSA (2)

Tarih : 04.02.2014

Geçtiğimiz günkü yazımda bir anket şirketinin yaptığı son seçim anketini değerlendirmiştim. Türkiye genelinde değerlendirdiğimiz bu anketi, bu kez de Denizli düzeyinde değerlendirmek istiyorum.

Her şeyden önce 2009 seçimlerdeki oy oranlarını incelediğimizde AKP’nin Bütünşehir olayı olmasaydı seçimleri kaybettiğini belirtmek isterim. AKP’li Denizli belediyesinin yaptığı yanlışlar, vatandaşların sürekli mağdur olması gibi çeşitli etkenler yüzünden kent merkezinde AKP sandığa gömülüyordu.

Ama yapılan yasa düzenlemesi ile Denizli Bütünşehir oldu ve merkeze bağlanan kapatılan beldelerin milliyetçi, muhafazakar oyları AKP’ye aktı. Böylece AKP seçimleri kazandı.

2009 seçimlerinde Denizli’de AKP yüzde 40, CHP yüzde 30.1, MHP yüzde 21.9 oy aldı. Diğer olarak değerlendirilen oy oranı ise yüzde 8 idi.

23 Aralık 2013 – 15 Ocak 2014 tarihleri arasında yapılan ankete göre, AKP yüzde 40.8, CHP yüzde 34.5, MHP 20.5 oranlarında oy alabiliyormuş. Diğer oranı ise yüzde 4.2 oranında.

Yani geçen yazımda dile getirdiğim gibi, Gezi olayları, yolsuzluk operasyonları ile çalkanan ve halkımızın gözünde ve gönlünde hızla eriyen bir partinin oylarını koruması düşünülebilir mi?

Buna mukabil, bir araştırma şirketi de Ocak 2014 ‘ün ilk haftası itibariyle yaptığı ankette ise çok şaşırtıcı sonuçlar çıkarmış ve AKP’nin ilimizdeki oy kaybını yüzde 11.6 olarak açıklanmıştır.

Yani, ulusal bazdaki şirket AKP’nin ilimizde 2009 yerel seçimlerine göre oy oranını yüzde 0.8 oranında artış olarak gösterirken, yerel şirketin çalışmasında hayli büyük kabul edilebilecek bir oy kaybı gösterilmektedir. Buna göre, AKP’nin yüzde 40 oy oranının yüzde 11.6 düşüş ile, bugün seçimlere gidilirken AKP’nin yüzde 28.4 oranlarında oy alması gerekiyor.

Aslına bakarsanız, yerel anket şirketlerimiz bile, tahminlerinde ulusal şirketlerin yaptıkları anketlerden daha iyi tahlil yapmış gözüküyor.

İşte burada, ulusal bazdaki anket şirketlerinin iktidar partisinin “yolsuzluk ve operasyon” batağına saplanmasını örtbas etmek için anket sonuçlarını şişirdikleri ortaya çıkıyor. O yüzden seçim anketlerinin güvenirlilik derecesini halkımızın yorumuna bırakıyorum.

Anket şirketlerinin aksine, gözle görülür bir gerçek var ki, o da insanların çıplak gözle gördükleri ve duydukları, yaşadıklarıdır.

O halde, mahalli seçimlerde başarıyı adayların konumlarının belirledikleri aşikardır.

AKP, MHP ve CHP adaylarını şu an itibariyle halkımız kişilikleri, geçmişleri, yaptıkları, yapacakları ve anlatımları ile sosyo-ekonomik durumlarını kendi süzgeçlerinden geçirerek değerlendirmeye almıştır.

Son siyasi gelişmelerin ışığında mantık süzgecinden geçirdikleri adayların ilimize hizmet edeceklerini düşünecekler ve kararlarını da, adayların yapacağı karşılıklı toplantılar ile alacakları bilgiler doğrultusunda yapacaktır.

Burada önemli olan adayların konumlarıdır. Hangi aday iyi çalışır ve kendini iyi tanıtırsa seçmenlerin oylarını alabilir. Partilerinin durumu bu aşamada -bence- yüzde 20 dolaylarında etki edecektir.

Örneklemek gerekirse; Osman Zolan’ın Nihat Zeybekci’den devir aldığı belediye başkanlığı görevini o kadar başarılı yürüttü ki, Denizli halkı kendisine “Bizim Osman” diyerek onurlandırmıştır. Ve hala gönüllerin başkanı olarak seçimlerin bir numaralı favorisidir.

İki dönem Servergazi Belediyesi’nde başarılı görev yapan Nihat Yeniyol, bir dönem ara verdiği siyasi sahneye çıktığında; hem MHP oylarını yükseltmiş, hem de DYP tabanını harekete geçirerek Merkezefendi ilçesinde bir numaraya oturmuştur.

Şimdi, insanlar belediye meclis üyeliklerinin açıklanmasını beklemektedir.

Denizli halkı, AKP’nin mevcut belediye meclis üyelerinin bazıları ile seçime gidilmesini istemiyor. Hatta parti tabanı da rahatsızlığını belirtiyor.

Aynı durum MHP içinde geçerli.

MHP tabanı, mevcut belediye meclis üyelerinin hiçbir olumsuz olaya şerhlerinin olmadığını, AKP ile birlikte hareket ettiklerini ileri sürdükleri için, bu isimlerin listelerde olmasını istemiyor.

Mevcutla seçime girilmesi durumunda; Büyükşehir Belediye başkanlığını -gerçekten halkımız tarafından çok sevilen- Osman Zolan’a, Belediye Meclis üyeliklerini ise MHP ve -özellikle- CHP’ye vererek Büyükşehir meclisini kilitleyebilir.

Şu andaki konjektör bu yöndedir. Ve bunu siyasilerimizin bildiğinden de eminim.

Ama önümüzde daha uzun günler var.

Bakalım önümüzdeki uzun günler bize neler getirecek.

Untitled-1 copy

 

 

Bir önceki yazımız olan TARİHİ UYARI, YARIN ÇOK GEÇ OLMADAN!!! başlıklı makalemizde mehmet ilkimen ve tarihi uyarı hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

ZAHİRE PAZARI NE OLACAK ?

ZAHİRE PAZARI NE OLACAK ?Denizli Ticaret Borsası’nda Yeni Zahire Pazarı Konuşuldu 30 Mayıs Pazartesi...

KERİZ ARANIYOR!!!

KERİZ ARANIYOR!!!Yazıma başlarken; bu kutlu dava için canlarını hiçe sayan, “Kanımız aksa...

ACIPAYAM’DA KOÇ DAĞITILDI

ACIPAYAM’DA KOÇ DAĞITILDI Acıpayam İlçesinde küçükbaş hayvan yetiştiricilerine 56 adet Acıpayam...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

ZAHİRE PAZARI NE OLACAK ?
ZAHİRE PAZARI NE OLACAK ?Denizli Ticaret Borsası’nda Yeni Zahire Pazarı Konuşuldu 30 Mayıs Pazartesi...
KERİZ ARANIYOR!!!
KERİZ ARANIYOR!!!Yazıma başlarken; bu kutlu dava için canlarını hiçe sayan, “Kanımız...
ACIPAYAM’DA KOÇ DAĞITILDI
ACIPAYAM’DA KOÇ DAĞITILDI Acıpayam İlçesinde küçükbaş hayvan yetiştiricilerine 56 adet Acıpayam...
ŞAMPİYONLARA ÖDÜLLER VERİLDİ
ŞAMPİYONLARA ÖDÜLLER VERİLDİServergazi İmam Hatip Ortaokulu Kitap Okuma Şampiyonlarının Ödülleri Verildi  Denizli...
BÜYÜKŞEHİR’DEN OTOGAR ATAĞI
BÜYÜKŞEHİR’DEN OTOGAR ATAĞIBüyükşehir’den 3 ilçeye daha modern otogar Denizli merkez ve Sarayköy...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber