CEVİZ FİDANI İHRAÇ ETTİK

Tarih : 23.01.2014

Denizli’den ilk kez bir firma, Avrupa Birliği üyesi bir ülkeye ceviz fidanı ihracatı yaptı.

AW000087
Türkiye’den Avrupa Birliği üyesi olan İspanya’ya ilk kez mavi sertifikalı ceviz fidanı ihracı, Denizli’den gerçekleştirildi. Denizli’den daha önce Ukrayna, Gürcistan gibi ülkelere de ceviz fidanı gönderen Ekiz Fidancılık şirketinin AB’ye ilk kez fidan göndermesi nedeniyle bir tören düzenlendi. Törene Denizli Vali Yardımcısı Erol Türkmen, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Denizli İl Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürü Sezgin Kutlu, Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici ve diğer yetkililer katıldı. 13 bin 500 fidanın ihraç edildiği İspanya’dan 135 bin TL gelir elde edildiği kaydedildi.

İLK ETAPTA 13 BİN 500 FİDAN GÖNDERİLECEK
Ekiz Fidancılık İşletme Müdürü Kamil Okyaz, geçen yıl Ukrayna’ya ceviz fidanı gönderdiklerini belirterek, “O bölge de önemli ancak daha önemlisi Avrupa Birliği kriterlerine göre ceviz fidanı yetiştirmek. İspanya’nın aradığı tüm vasıflar bizde var. İspanya’daki şirket 2 yıl boyunca işletmemizi gezerek gerekli bilgileri topladılar ve bizimle çalışmak istediklerini söylediler. Avrupa Birliği ülkesi olan İspanya’ya ilk etapta 13 bin 500 adet göndereceğiz. Avrupa’ya ceviz fidanı ihracatı yapabilmek bizim için gurur verici çünkü Avrupa’nın kriterlerine uymak çok zor. Denizli’den ilk kez Avrupa’ya ceviz fidanı ihracatı yapacağız. Denizli mermer, tekstilin yanı sıra ilerleyen yıllarda belki de bu alanda da söz sahibi olacak. Şimdilik bu okyanusta damla. İspanya’nın ardından Ukrayna, Gürcistan ve Lübnan’a da ceviz fidanı göndereceğiz” dedi.
AW000087
YILDA 2,5 MİLYON FİDAN ÜRETİMİ
Denizli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sezgin Kutlu ise, Denizli’den ilk kez Avrupa ülkesine ceviz fidanı ihracatı yapıldığını kaydederek, “Son yıllarda bakanlığımızın da verdiği desteklerle meyvecilik sektörü gelişiyor. Buna bağlı olarak da fidan sektörü gelişti. Denizli’de 13 fidancımız var. Bunlar yılda 2,5 milyon fidan üretimi yapıyor. Avrupa Birliğine fidan satmak bizim için prestij açısından çok önemlidir. Bu bizim ne kadar sağlıklı ve doğru fidan yetiştirdiğimizin de kanıtı. Hem de tarımdan elde edilen gelirin katma değerinin yüksekliği böyle ortaya çıkıyor. Önümüzdeki yıllarda AB’ye olan ihracatımızı daha da yükseltmek istiyoruz. 2012 yılında 230 milyon TL tarımsal ürün ihracatı yaptık. 2013’Te ise 403 milyon TL tarımsal ürün ihracatı yaptık. İnşallah 2023 yılında bu rakam 1 milyar TL olacak” dedi.
Konuşmaların ardından Denizli’den İspanya’ya gidecek olan ceviz fidanları TIR’a yüklendi.

Bir önceki yazımız olan ÇOCUKLARA KÖTÜ DAVRANMAYIN başlıklı makalemizde karne, MİLLİ EĞTİMİ MÜDÜRLÜĞÜ ve okullar tatil hakkında bilgiler verilmektedir.


Gelen Aramalar:
  • ekiz fidancilik

BENZER İÇERİKLER

Demokrasi şehitlerine dua

Demokrasi şehitlerine duaTSK içerisinde yapılanan FETÖ/PDY yanlılarına karşı destan yazan Denizli halkı...

OSB FUTBOL LİGİ BAŞLIYOR

OSB FUTBOL LİGİ BAŞLIYORDenizli Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSB) bulunan firmaların katılımı...

GERÇEKTEN OLDU MU?

GERÇEKTEN OLDU MU?Denizli Fırıncılar Odası, 15 Temmuz günü bazı fırın veya fırıncıların...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Demokrasi şehitlerine dua
Demokrasi şehitlerine duaTSK içerisinde yapılanan FETÖ/PDY yanlılarına karşı destan yazan Denizli...
OSB FUTBOL LİGİ BAŞLIYOR
OSB FUTBOL LİGİ BAŞLIYORDenizli Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSB) bulunan firmaların katılımı...
GERÇEKTEN OLDU MU?
GERÇEKTEN OLDU MU?Denizli Fırıncılar Odası, 15 Temmuz günü bazı fırın veya fırıncıların...
PAMUKKALE’DE İNSAN SAĞLIĞI BİRİMİ KURULDU
PAMUKKALE’DE İNSAN SAĞLIĞI BİRİMİ KURULDUPamukkale Belediyesi, bünyesinde bir hekim, iş güvenliği uzmanı ve yardımcı...
Delikliçınar tek ses: “Darbeye hayır!”
Delikliçınar tek ses: “Darbeye hayır!”Demokrasi destanı 11’inci gününde… Denizlililer TSK içerisinde yapılanan...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber