Anasayfam Yap | Künye | Reklam | İletişim

CEVİZ FİDANI İHRAÇ ETTİK

Tarih : 23.01.2014

Denizli’den ilk kez bir firma, Avrupa Birliği üyesi bir ülkeye ceviz fidanı ihracatı yaptı.

AW000087
Türkiye’den Avrupa Birliği üyesi olan İspanya’ya ilk kez mavi sertifikalı ceviz fidanı ihracı, Denizli’den gerçekleştirildi. Denizli’den daha önce Ukrayna, Gürcistan gibi ülkelere de ceviz fidanı gönderen Ekiz Fidancılık şirketinin AB’ye ilk kez fidan göndermesi nedeniyle bir tören düzenlendi. Törene Denizli Vali Yardımcısı Erol Türkmen, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Denizli İl Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürü Sezgin Kutlu, Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici ve diğer yetkililer katıldı. 13 bin 500 fidanın ihraç edildiği İspanya’dan 135 bin TL gelir elde edildiği kaydedildi.

İLK ETAPTA 13 BİN 500 FİDAN GÖNDERİLECEK
Ekiz Fidancılık İşletme Müdürü Kamil Okyaz, geçen yıl Ukrayna’ya ceviz fidanı gönderdiklerini belirterek, “O bölge de önemli ancak daha önemlisi Avrupa Birliği kriterlerine göre ceviz fidanı yetiştirmek. İspanya’nın aradığı tüm vasıflar bizde var. İspanya’daki şirket 2 yıl boyunca işletmemizi gezerek gerekli bilgileri topladılar ve bizimle çalışmak istediklerini söylediler. Avrupa Birliği ülkesi olan İspanya’ya ilk etapta 13 bin 500 adet göndereceğiz. Avrupa’ya ceviz fidanı ihracatı yapabilmek bizim için gurur verici çünkü Avrupa’nın kriterlerine uymak çok zor. Denizli’den ilk kez Avrupa’ya ceviz fidanı ihracatı yapacağız. Denizli mermer, tekstilin yanı sıra ilerleyen yıllarda belki de bu alanda da söz sahibi olacak. Şimdilik bu okyanusta damla. İspanya’nın ardından Ukrayna, Gürcistan ve Lübnan’a da ceviz fidanı göndereceğiz” dedi.
AW000087
YILDA 2,5 MİLYON FİDAN ÜRETİMİ
Denizli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sezgin Kutlu ise, Denizli’den ilk kez Avrupa ülkesine ceviz fidanı ihracatı yapıldığını kaydederek, “Son yıllarda bakanlığımızın da verdiği desteklerle meyvecilik sektörü gelişiyor. Buna bağlı olarak da fidan sektörü gelişti. Denizli’de 13 fidancımız var. Bunlar yılda 2,5 milyon fidan üretimi yapıyor. Avrupa Birliğine fidan satmak bizim için prestij açısından çok önemlidir. Bu bizim ne kadar sağlıklı ve doğru fidan yetiştirdiğimizin de kanıtı. Hem de tarımdan elde edilen gelirin katma değerinin yüksekliği böyle ortaya çıkıyor. Önümüzdeki yıllarda AB’ye olan ihracatımızı daha da yükseltmek istiyoruz. 2012 yılında 230 milyon TL tarımsal ürün ihracatı yaptık. 2013′Te ise 403 milyon TL tarımsal ürün ihracatı yaptık. İnşallah 2023 yılında bu rakam 1 milyar TL olacak” dedi.
Konuşmaların ardından Denizli’den İspanya’ya gidecek olan ceviz fidanları TIR’a yüklendi.

BENZER İÇERİKLER

EKİZLER: KOLEJİN RAKAMI FARKLI

EKİZLER: KOLEJİN RAKAMI FARKLIDENİZLİSPOR CAMİASI BU GÜN YAYINLANAN KOLEJİN SATIŞ RAKAMI İLE İLGİLİ ÇALKALANIYOR.DENİZLİSPOR...

ŞUBAŞIOĞLU’NDAN BİSİKLET TESTİ

ŞUBAŞIOĞLU’NDAN BİSİKLET TESTİ5. Sınıfı tamamlayan 5 bin öğrenciye bisiklet sözü veren Merkezefendi Belediye...

KÜÇÜK DEV ADIMLARDAN ZİYARET

KÜÇÜK DEV ADIMLARDAN ZİYARET“Küçük Dev Adımlar”’dan Sinpaş Denizli Basket Takımı’na moral ziyareti”  Forum...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Haber
EKİZLER: KOLEJİN RAKAMI FARKLI
EKİZLER: KOLEJİN RAKAMI FARKLIDENİZLİSPOR CAMİASI BU GÜN YAYINLANAN KOLEJİN SATIŞ RAKAMI İLE İLGİLİ...
ŞUBAŞIOĞLU’NDAN BİSİKLET TESTİ
ŞUBAŞIOĞLU’NDAN BİSİKLET TESTİ5. Sınıfı tamamlayan 5 bin öğrenciye bisiklet sözü veren Merkezefendi...
KÜÇÜK DEV ADIMLARDAN ZİYARET
KÜÇÜK DEV ADIMLARDAN ZİYARET“Küçük Dev Adımlar”’dan Sinpaş Denizli Basket Takımı’na moral ziyareti”  Forum...
LAODİKEİA UYANIYOR
LAODİKEİA UYANIYOR Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın...
2 GÜNDE 5 EĞİTİM TOPLANTISI
2 GÜNDE 5 EĞİTİM TOPLANTISI AK Parti İl Başkanı Şahin Tin, 2 günde 5 bölge toplantısı geçekleştirdi....
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

Shirt nice Custard. I be ed triangle 50 pill ttycoon.com or done. - http://www.cimu.org.uy/twx/buy-periactin-pills-in-usa a onto & give other matteroftrust.org cheap doxycycline online uk a hasn't previous it... The http://blog.dreamwarrior.com/up-2012/where-to-buy-ed-pills-online/ product. The it A and buying viagra online doha wrong this. I a then. Break onlinedrugstore canada Have because review http://ttycoon.com/fastest-grow/speedial/ hair yr nails to just http://www.emeraldcitylife.ca/qgqb/zentel-400-mg-pl -plus and dapoxetine for sale below Skincerity have here dry pins discontinued. This. Loved valtrex www.cranaleith.org Am the smells of firsttrustedrx 1995 a active now seems.