Çin Radyosunu Ziyaret Ettiler

Tarih : 21.10.2016

Türk gazeteci ve akademisyenlerden CRI’ye ziyaret

Türkiye’den aralarında akademisyen, gazeteci ve araştırmacıların bulunduğu heyet,  Çin Uluslararası Radyosu’nu (CRI) ziyaret etti.

Çin’in başkenti Beijing’de yer alan CRI binasındaki sergi salonunu gezen heyet, CRI’nin geçmişi ve yayın politikasının yanı sıra, CRI Türkçe Servisi’nin yayınlarının hazırlanma süreciyle ilgili bilgi aldı.

cin

“Dil bariyeri azaltılmalı”

Heyet üyeleri arasında bulunan İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatma Naciye Can Şımga Muğan, Türkiye ve Çin’in benzer sorunları olduğunu, iki tarafın Bir Kuşak-Bir Yol projesi kapsamında birbirinden öğrenebileceği çok şey bulunduğunu söyledi.

CRI mikrofonlarına yaptığı açıklamada ticaret, enerji, tarım ve sağlık gibi farklı alanlarda ortak projelerin artırılabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Fatma Naciye Can Şımga Muğan, eğitim alanındaki işbirliğinde yapılması gerekenlerle ilgili ise şunları söyledi: “İki kültürü daha da yakınlaştırmak, ticareti yakınlaştırmak istiyorsak, yüksek lisans ve doktora programlarından başlamak üzere dil bariyerinin daha az olduğu, iki ülke hükümetinin de bunlara destek vererek iki ülke de bu öğrencilerin yetişmesini sağlamaları gerekiyor. Bir diğeri de lisans düzeyinde Çince alan öğrencilerin, ki bizim üniversitemizde sanıyorum bugüne kadar herhalde 80 mezun olmuştur, şu anda 40 öğrenci var, Çince dersi alıyorlar. Bu öğrenciler, Çin hükümetinin vereceği burslarla ve Türk hükümetinin Türkçe öğrenen Çinlilere vereceği ülke burslarıyla birbirlerini daha iyi tanırlarsa daha da iyi ticaret yaparlar.”

Prof. Dr. Fatma Naciye Can Şımga Muğan, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin şu an Çin’den iki üniversiteyle öğrenci değişimi programı uyguladığını, Çin ziyaretleri kapsamında bu adımların ilerletilmesi, hatta bir Konfüçyüs Enstitüsü kurulması yönünde adımlar atılması için çaba harcayacaklarını sözlerine ekledi.

cin-2

“Bir Kuşak-Bir Yol, bir ‘Türkiye projesi

Çin’e ilk kez 18 yıl önce geldiğini belirten Türk-Çin İş Geliştirme Dostluk Derneği Ege Bölge Temsilcisi Muzaffer Salih Ertan, dernek olarak amaçlarının Türkiye-Çin ilişkilerinin her düzeyde geliştirilmesi olduğunu ifade etti.

İki ülke dostluğunun geliştirilmesinin bir tercih değil bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Ertan, CRI muhabirine şu açıklamada bulundu: “Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2013’te Bir Kuşak-Bir Yol projesini açıkladığında biz şöyle düşündük: Bu proje aslında Türkiye için duyuruluyor, bu bir Türkiye projesi! İpek Yolu’nun bir ucunda şu an bulunduğumuz yer (Beijing) var, diğer ucunda Türkiye ve bizim geldiğimiz kent İzmir. İzmir, İpek Yolu’nun giriş veya çıkış kapısı, çok önemli. Deniz ve kara yollarının, hatta kurulması gereken demir İpek Yolu’nun kavuştuğu yer, bir kavşak. Türkiye, sadece Doğu ile Batı’yı birbirine bağlamıyor; aynı zamanda Karadeniz ile Akdeniz’i de birbirine bağlıyor, bir köprü… Onun için ‘Yi Dai Yi Lu’ (Bir Kuşak-Bir Yol) girişiminin bence en önemli kavşak noktası Türkiye. Bu girişim, bir Türkiye projesidir, gelecek Türkiye projesidir.”

CRI ziyaretinin yanı sıra Çinli yetkililerden bilgi aldılar

Yayın hayatına 3 Aralık 1941’de başlayan Çin Uluslararası Radyosu (CRI), her gün 65 dilde dünyanın 200’den fazla ülke ve bölgesine yayın yapıyor. CRI’nın dünyanın 30 ülke ve bölgesinde temsilcilikleri bulunuyor.

Heyet, ayrıca Çin’deki ilk durakları olan Beijing’deki temasları kapsamında Çin Sosyal Bilimler Akademisi’ni ziyaret ederek, Batı Asya ve Afrika Enstitüsü uzmanlarıyla görüştü. Bunun yanında, Çin Dışişleri Bakanlığı Batı Asya ve Kuzey Afrika Müdürlüğü yetkilileriyle de bir araya gelen heyet, Çinli uzman ve yetkililerle Çin’in ortaya koyduğu Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifinin yanında, Çin-Türkiye ilişkilerine dair fikir alışverişinde bulundu.

Başkent Beijing’in ardından Xi’an’ı ziyaret edecek heyet, son olarak ise Shanghai’de temaslarda bulunacak. Çin Uluslararası Radyosu (CRI)

 

Bir önceki yazımız olan Arslan: Maliyetler Düşmeden Olmaz başlıklı makalemizde Ticari İşlemlerde Taşınır Rehin Kanun Tasarısı hakkında CHP adına konuşan Denizli Milletvekili Kazım Arslan hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber