Denizli milyonlarla buluştu

Tarih : 29.08.2016

Geleneksel sporların yeniden canlandırılıp sevdirilmesi amacıyla Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından İstanbul’da organize edilen Etnospor Kültür Festivali’ne onur konuğu olarak katılan Denizli, festivale damgasını vurdu. Üç günde yaklaşık 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiği kültür festivalinde Denizli’nin yöresel zenginlikleri tanıtıldı. Birçok radyo ve televizyonun canlı yayınlarla milyonlara ulaştığı festivalde Denizli’nin dünyaca ünlü Buldan dokumaları, kil çömleği, Tavas işi tel kırması ve Yatağan kılıçları büyük ilgi topladı.

 zolan

Türk dünyasının dört bir yanından yüzlerce sporcu ve kanaat önderinin katıldığı Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen Etnospor Kültür Festivali İstanbul’da gerçekleşti. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin onur konuğu olarak katıldığı festivale, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve eşi Reyyan Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, milletvekilleri, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı. Geleneksel sporların yeniden canlandırılması ve gelecek nesillere sevdirilmesi amacıyla Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen festival 3 gün sürerken, program kapsamında mangala, kökbörü, kuşak güreşi, aba güreşi, atlı cirit, atlı okçuluk, şalvar güreşi, mas güreşi, yaya okçuluğu ve yağlı güreş müsabakaları ile kılıç kalkan gösterisi, aşık oyunları, eski usule göre gelin gelme oyunları, geleneksel çocuk oyunları gibi etkinlikler yapıldı.

zolan 1

Denizli otağına yoğun ilgi

Spor müsabakalarının yanında festival alanında geleneksel Türk el sanatlarının tanıtıldığı yöresel çadırlar da kuruldu. Üç günde yaklaşık 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiği Denizli çadırında, Serinhisarlı çömlek ustası yağlı kil Serinhisar çömleği yaparken, dokuma tezgahında ise dünyaca ünlü Buldan bezi dokundu. Tavas işi tel kırma ustalarının ortaya koyduğu eserler de büyük ilgi çekerken Osmanlı döneminde Yatağan’da yapılan Yatağan Kılıçları da göz doldurdu. Bakan, milletvekili ve çok sayıda protokol üyesinin de katıldığı festivalde Denizli’nin zenginlikleri tanıtıldı. Festival alanında birçok radyo ve televizyonun canlı yayınlarla milyonlara ulaştığı festivalde Denizli’nin dünyaca ünlü Buldan dokumaları, kil çömleği, Tavas işi tel kırması ve Yatağan kılıçları büyük ilgi topladı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Grubunun sunduğu yöresel oyunlar ise büyük alkış aldı. Denizli standını gezen konuklara ayrıca Denizli gazozu ile Denizli türkülerinin yer aldığı CD hediye edildi.

zolan 3

Türkiye’deki ilk kompleks Denizli’de

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve eşi Reyyan Erdoğan ve kardeşi Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile birlikte festivale katılan birçok önemli isim Denizli çadırını gezdi. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Konfederasyon Başkanı Erdoğan ile birlikte Denizli çadırını gezerek geleneksel el sanatlarını inceledi. Çadırda binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Denizli’nin tarihi ve kültürel kimliğini anlattıklarını ifade eden Başkan Zolan, yaklaşık 4 yıl önce hizmete soktukları Türkiye’nin ilk Geleneksel Spor Oyunları Kompleksi’ni anlattı.

Denizli’ye Etnospor müjdesi

 Dünya Etnospor Konfederasyonu işbirliği ile Denizli Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Spor Oyunları Kompleksi’nde benzer bir organizasyon düzenleyebileceklerini ifade eden Başkan Zolan, Türk milletinin çok değerli zenginlikleri olduğunu ifade etti. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak bu değerleri yaşatmak için çok büyük emek harcadıklarını kaydeden Başkan Zolan, Geleneksel Spor Oyunları Kompleksi’nin bunlardan biri olduğunu ve tesiste daha önce birçok geleneksel oyun müsabakaları düzenlendiğini anlattı. Konfederasyon Başkanı Erdoğan da, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel spor oyunlarına verdiği önem karşısında duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Denizli’de Etnospor Kültür Festivali düzenlenmesine olumlu baktığını ifade etti. Ziyaretin ardından Başkan Zolan, Erdoğan’a Yatağan Kılıcı ile çeyiz sandığı, Sümeyye Erdoğan’a da çeyiz sandığı hediye etti.

Bir önceki yazımız olan Borçları Yapılandırma Fırsatı Başladı başlıklı makalemizde 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvuru yaparak borçlarını yapılandırabilecek., çevre temizlik vergisi borcu gibi kamuya borcu olanlar ve ilan ve reklam vergisi hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber