Denizli OSB’de İki Bakan

Tarih : 31.10.2016

DENİZLİ OSB İKİ BAKANI BİRDEN AĞIRLADI

01 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe giren Ar-Ge ve Yenilik Reform paketi ile ülkemiz Ar-ge ve Yenilik ekosisteminin gelişimi için çok önemli değişimler ortaya konmuştur. Bunlardan biri de özel sektör tarafından kurulan Ar-Ge merkezleri için gerekli personel sayısının 15’e düşürülmesi ve Tasarım Merkezi yapılarının da destek kapsamına alınmasıdır.

bakan

Bu değişikliklerin firmalara anlatılmasına yönelik olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Denizli OSB işbirliği ile “AR-GE ve Tasarım Merkezleri Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı” Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü’nün teşrifleriyle Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilmiştir.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ile Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’nin yanı sıra Denizli Milletvekilleri Sema Ramazanoğlu, Şahin Tin, Cahit Özkan, Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, Ak Parti İl Başkanı Necip Filiz, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkanı M.Abdülkadir Uslu, Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Derya Baltalı, Denizli OSB Yönetim kurulu Üyesi Doğan Değirmenci ile çok sayıda işadamı katıldı.

Toplantıda konuşan Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci iş dünyasına Ar-Ge ve Tasarım Merkezi kurma çağrısı yaptı. Denizli ve Türkiye’nin yeni şeyler söylemesi gerektiğini belirten Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci, “Türkiye artık başkalarının pazarladığı ürünlerin fason üreticisi olmamalı. Kendimize yeni pazarlar, dağıtımına egemen olduğumuz, tasarım ve dizaynını belirlediğimiz, patentine ve markasına bizim sahip olduğumuz ürünler üretmemiz gerekiyor. Onun için hükümet olarak son 13 yılda Türkiye’de Ar-Ge’nin milli gelirden aldığı payı tam iki kat artırdık. Milli gelirimizi de üç kat artırdığımızı katarsak, yaklaşık olarak 7 kat artırmış oluyoruz. Bu yeterli değil. Çünkü dünyadaki rakiplerimize baktığımız zaman onların milli gelirden aldığı pay yüzde 3. Bizim de yüzde 3’e bir an önce çıkmamız gerekiyor. Devletin bütün alanlarındaki tasarrufuyla, biz artık alın terimizle akıl terimizi birleştirmemiz gerekiyor.  Bu anlamda hükümetimiz, bakanlığımızın da önderliğiyle Türkiye’deki Ar-Ge merkezlerinin, Teknoparkların, inovasyon parklarını tüm olanaklarımızı zorlayarak hayata geçirmemiz gerekiyor. Bakanlık bir seferberlik başlattı. Yıl sonuna kadar 30 şehirde bu projeleri tanıtacaklar. Şu an itibariyle 277 tane her türlü teşvikten, destekten yararlanan Ar-Ge merkezleri var. Bunlar devletin değil özel sektörün. Biz Denizli’den de bekliyoruz.” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ise kanunla ilgili ikinci mevzuatı düzenlerken kanunda belirtilen limitleri zorladıklarını, özel sektörün maksimum fayda sağlayacağı şekilde hareket ettiklerini söyledi. Özlü, “Ar-Ge Reform Paketini hayata geçirirken temel amaçlarından biri Ar-Ge merkezlerinin daha iyi çalışmasını sağlamak oldu. Hem daha fazla Ar-Ge Merkezi kurulmasını istiyoruz, hem de bu merkezleri daha nitelikli bir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Ar-Ge merkezi kurma sayısını 15’e düşürdük. Personeline sağlanan gelir vergisi oranlarını artırdık, bu merkezlere sipariş yoluyla yaptırılan projeleri destek kapsamına aldık.  Tasarımı da artık destekliyoruz.” diye konuştu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ile Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’ye, Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkanı M. Abdülkadir Uslu plaket takdim etti. Denizli OSB Başkan Vekili Derya Baltalı üzerine bakan adına işlemeli Yatağan Palasını takdim etti.  Denizli Organize Sanayi Bölgesinde bulunan 75. Yıl Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin dokuduğu Şehit Ömer Halisdemir portresinin işlendiği el dokuma halısını ise OSB Başkan Vekili Necip Filiz takdim etti.

Toplantı kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Genel Müdürü Doç. Dr. İlker Murat AR, Ar-Ge veya Tasarım Merkezlerine ilişkin başvurma, sağlanan destekler ve süreç konusunda sunumunu gerçekleştirdi.

Ayrıca Bakanlıktan gelen 3 uzman da Ar-Ge veya Tasarım Merkezi olabilecek firmalar arasından seçilen 24 firma ile birebir(randevu esaslı) görüşmeler yaparak başvuruları değerlendirdi.

 

 

Bir önceki yazımız olan OFF-ROAD NEFESLERİ KESTİ başlıklı makalemizde AK Parti Denizli Milletvekilleri Şahin Tin, AK Parti İl Başkanı Necip Filiz ve AK Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Yücel Güngör hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber