DOLU DOLU KUTLADILAR

Tarih : 08.04.2016

Denizli Barosu tarafından 5 Nisan Avukatlar günü sebebiyle düzenlenen etkinlikler dolu dolu geçti. Atatürk anıtına çelenk koyulması ile başlayan etkinlikler, yeni Baro binasında düzenlenen kokteyl ve Şehitlerimiz için verilen Lokma hayrı ile sürdürüldü. Yeni adli yılın açılış tarihine yetiştirilecek olan Baro’nun yeni binası için ise geri sayım başladı.

Baaro (3)

Denizli Barosu 5 Nisan Avukatlar Günü sebebiyle meslektaşlarına yönelik vermiş olduğu kokteyl ile “Avukatlar Gününü” kutladı. Ardından şehitler için lokma hayrı döktüren Baro, dolu dolu bir hafta kutladı. Yapımı bitirilen, iç döşemelerinin ise yakında başlanacağı ve yeni Adli yılın açılışına yetiştirilecek olan yeni Baro binasında avukatların bir araya gelmesi ile başlayan toplantıda bir konuşma yapan Baro Başkanı Av. Müjdat İlhan, meslektaşlarına ve Denizli Kamuoyuna verdiği mesajında, “Ülkemize insanımızın son dönemde içinde olduğu tablo hepimizi derinden etkilemektedir. Teröre kurban edilen canlarımız, terör belasını sonlandırmak için şehit düşen güvenlik görevlilerimiz içimizi acıtmaktadır. Terör saldırıları tüm dünya ile birlikte yurttaşımızı da büyük bir tedirginliğe itmekte, yanı başımızda Azeri kardeşlerimiz yeni bir savaşın eşiğinde şehit edilmektedir.

Mesleğimize, meslektaşlarımıza ve barolara yönelik saldırıların her geçen gün arttığını, meslektaşlarımızın bürolarında saldırıya uğradığını, hatta öldürüldüğünü, baro başkanlarının ve yönetim kurullarının sudan sebeplerle yargılandığını, yargı kararlarının ayaklar altına alındığını, torba yasalarla hukukun katledildiğini, Anayasa ile güvence altına alınmış güçler ayrılığı ilkesinin yargı paketleriyle ortadan kaldırılmaya çalışıldığını ve anayasanın tanınmadığını, küçücük bedenlere yönelik istismarların ülke gündemine bir başka acı olarak düştüğünü gördük. Devletin şefkatli ellerine teslim edilen çocuklarımıza yapılanları şiddetle lanetliyor, yargılama süreçlerini yakından takip edip tüm sorumluların ve ihmali olanları gereken cezayı alması için var gücümüzle çalışacağımızı bir kez daha yineliyoruz.” Dedi.

BARO17

Müjdat İlhan açıklamasında, “Adliyelerdeki güvenlik açığının sebebi olarak avukatlar gösterilemez, avukatlara potansiyel suçlu muamelesi yapılamaz. Adliyeler, avukatların da işyerleridir. Dolayısıyla güvenliğin sağlanmasını başta biz talep ediyoruz” diyerek, şu görüşlere yer verdi; “Avukat, hakim ve savcılarla birlikte yargının kurucu unsurudur. Bu itibarla adliyelere girişte hakim ve savcılara hangi tedbirler uygulanıyorsa, avukatlar bunun dışında hiç bir işleme tabi tutulamaz. Avukatlara, meslek itibarını zedeleyici, meslek sırrına zarar veren baskı ve yıldırma amaçlı hiçbir muamele yapılamaz. Adliyelerin güvenlik zaafı, akıl ve hukuk dışı dayatmalarla değil,  Baro Başkanları Başsavcılar ve Adalet Komisyonu Başkanlarının bir araya gelmesiyle oluşacak ortak akılla çözülebilir. Avukatın yargının kurucu ve asli unsuru olduğunu göz ardı edip, ayak bağı olarak göstermeye çalışan,adeta yargılama makamına tabi olmak zorundaymış gibi gören anlayışın varlığını üzülerek görüyoruz. Avukatın duruşmalarda sözlü beyan ve taleplerinin tutanaklara geçirilmemesi, tanığa soru sorma hakkının engellenmesi, yasal dayanaktan yoksun bir uygulamayla  ayakta konuşmaya zorlanması ve savunma görevi gereği ileri sürdüğü  itirazda avukat hakkında tutanak tutularak suç duyurusunda bulunulması sıklıkla yaşadığımız gerçeklerdir.”

12962500_990202337726965_1654700550_o

Denizli Baro Başkanı Av. Müjdat İlhan konuşmasında, “Denizli Barosu olarak  tüm yurttaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerine saygı gösterilmesini isterken, mesleki sorunlarımızı da titizlikle takip edip, ülkemizin içinde bulunduğu hassas günleri bir hukukçu bakışıyla süzgeçten geçirmeye devam edeceğiz. Demokratik taleplerle çıktıkları yolda yitip giden canları  unutmadık, görevi başında yitip giden canları unutmadığımız gibi. Medeniyetin ilk şartı adalettir. Bırakın adalet yerini bulsun isterse kıyamet kopsun.” anlayışıyla çıktığımız yolda sorumluluklarımızın, görevimizin kutsallığının ve zorluğunun farkındayız. Bu bilinçle evrensel hukuk normlarının, temel hak ve hürriyetlerin yaşama geçirilmesi, ülkemizin ve yurttaşlarımızın hakkettiği çağdaş birey ve demokrasi anlayışının yerleşmesi için fikrimiz sorulmasa da bildiğimizi paylaşmaya devam edeceğiz.” Dedi.

BARO4

ŞEHİTLERE TAZİYE MESAJI
Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan, Güney Doğu illerimizde emniyet güçlerinin PKK militanlarını temizlemek için yaptığı operasyonlarda şehit olan askerlerimizi ve polislerimizi rahmetle andığı taziye mesajında, “Mardin’in Nusaybin ilçesinde gerçekleşen hain saldırıdan yine acı haberler geldi. Dicle Mahallesi’nde teröristlerce hazırlanan el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu aralarında 2 emniyet amiri ve 1 binbaşının da bulunduğu 5 güvenlik görevlimiz şehit oldu.
Ulusumuzun geleceğine ve barış ortamına kastedilen terör olaylarının bizi yıldıramayacak, birlik ve bütünlüğümüzü de asla bozamayacaktır. Şehit düşen Mehmetçiklerimize, polislerimize, yurttaşlarımıza Allah’tan sonsuz rahmet, ailelerine, yakınlarına, ulusumuza sabır ve başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.” Dedi.

Baro Lokma3

ŞEHİTLER İÇİN LOKMA HAYRI

Öte yandan, 5 Nisan Avukatlar Günü sebebiyle düzenlenen etkinliklerin içerisinde Lokma hayrı da vardı.

Baro Başkan İlhan, bunun içinde “7 Nisan 2016 Perşembe günü, vefat Eden Meslektaşlarımız ve şehitlerimiz için lokma hayrı yapıldı. Değerli meslektaşlarımızı, hakimlerimizi, savcılarımızı ve şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.” Dedi.

Baro Lokma1

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan SARAYKÖY’DE POLİS HAFTASI COŞKUSU başlıklı makalemizde 10 nisan polis teşkilatının kuruluş yıldönümü, belediye başkanı ahmet necati özbay ve sarayköy belediyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber