DTO Meclisi Toplandı

Tarih : 01.12.2016

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Ticaret Odası 2016 yılı Kasım ayı Meclis Toplantısında sosyo-ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmeler yaptı.

meclis-toplantisi-01-12-2016

Başkan Uğur Erdoğan, gelişmekte olan ülkelerdeki belirsizliğin giderek yükseldiğini belirterek, uluslar arası sermaye hareketlerinin yönünün, gelişmiş ülkelere çevrildiğini belirtti.   

Türkiye ekonomisindeki gelişmelere değinen Başkan Erdoğan, döviz kurlarındaki dalgalanmaların yıl sonuna kadar istikrara kavuşacağına inandıklarını söyledi. Türkiye’nin makro ekonomik dengelerinde herhangi bir olumsuzluk görünmediğini belirten Erdoğan, “Türkiye’nin kamu disiplini, borç stokları, döviz rezervleri güçlüdür. Bu veriler temel alındığında Türkiye’nin bu sıkıntıları aslında yaşamaması gerekir. Bu nedenle bu verilere bakarak aslında ülkemizin olumsuz beklentilere ve algıya dayanan bugünkü karamsarlığın geçici olduğunu düşünüyoruz.” dedi.  

2016 Ekim ayı sonu itibariyle Denizli ihracatının geçen döneme göre yüzde 8.23 oranında artışla 2 milyar 284 milyon 443 bin dolar olarak gerçekleştiğini aktaran Erdoğan, “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 2016 Ekim ayı sonu itibariyle en fazla ihracat; sırasıyla Almanya 279 milyon 596 bin dolar, İngiltere 275 milyon 335 bin dolar ve ABD 219 milyon 245 bin dolar olarak yapılmıştır. 2016 yılı Ekim ayı itibariyle 10 aylık dönemde, en fazla ihraç edilen ürünlerin başında yüzde 40,62 ile hazır giyim-konfeksiyon, yüzde 13,67 ile elektrik-elektronik ve hizmet, yüzde 9.98 ile de tekstil ve hammaddeleri gelmektedir.” diye konuştu.

İthalat rakamlarını da açıklayan Başkan Erdoğan, “2016 Eylül ayı itibariyle ithalat, geçen yılın aynı dönemine göre; yüzde 19.66 oranında artışla 1 milyar 250 milyon 168 bin dolar olarak gerçekleşmiştir.  İthal edilen ürünlerin başında bakır ve bakır mamulleri (589 milyon 531 bin 562 dolar, pamuk, pamuk ipliği ve pamuklu mensucat (189 milyon 638 bin 471 dolar), demir ve çelik (141 milyon 401 bin 404 dolar) olarak gelmektedir. En fazla ithalat yapılan ülkeler ise 2016 Eylül ayı sonu verilerine göre Kazakistan, Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti şeklinde sıralanmaktadır.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı: “2016 yılı Ağustos ayı sonu itibariyle 4/a kapsamında kayıtlı istihdam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.52 oranında artarak 207 bin 75 kişi olarak kayıt altına alınmıştır. 2016 yılı Eylül ayı sonu itibariyle ilimizde teşvik alan yatırım tutarı 418 milyon TL, düzenlenen yatırım teşvik belgesi sayısı 85’dir. Teşvik belgesine bağlanan bu yatırımlarda 845 kişilik istihdam sağlanmıştır. Bu teşviklerin 8’i hizmet, 27’si imalat ve 45’i enerji, 4’ü madencilik ve 1’i de tarım sektörü için alınmıştır.”

Bir önceki yazımız olan Şehidimize Biz Ağladık, Gökler Ağladı… başlıklı makalemizde acar ailesinin acı günü, amcasının yanına defin edildi ve denizli şehidine ağladı hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber