Eğitimcilerimize Kutlu olsun

Tarih : 24.11.2016

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ unvanının verildiği, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün tüm eğitimcilerimize kutlu olmasını diliyorum.

 mujdat-ilhan

Genç Türkiye Cumhuriyeti’nde eğitimdeki devrim 1 Kasım 1928 günü gerçekleşmiştir. Arap alfabesinden, Latin alfabesine geçiş, ‘bir gecede cahil kaldıklarını’ iddia edenlerin aksine aydınlık geleceğe yürüyüşün ilk adımı olmuştur.

 Bu süreçte Millet Mektepleri’nin üstlendiği misyonun yanı sıra; Başöğretmen Atatürk’ün bizzat kara tahtanın başına geçerek sadece okul çağındaki gençlerin değil tüm ülkenin çağdaşlaşma yolunda engeli olan hurafelerden, köhneleşmiş düşünce ve uygulamalardan kurtulmasının ilk adımını atması; O’nun kurtuluş savaşının dahi komutanı olmasının yanı sıra sivil yaşamda ne kadar iyi bir halk önderi, devrimci ve öğretmen olduğunun da göstergesidir.

 Böyle bir liderin işaret ettiği yolda elbette tüm ulus arkasından gidecektir.

 Tarih sayfalarındaki bu kısa yolculuk Milli şuur ile donanmış fedakar öğretmenler sayesinde halkı kul olmaktan, tebaa olmaktan kurtarıp özgür yurttaşlar haline dönüştürmüş, ülkeyi süratle medeniyete taşımıştır.

 Toplumun özgür yurttaşlıktan, bağımsız, bilimsel düşünen birey olmaktan yeniden kul olmaya, tarikatların, cemaatlerin müridi, tebaası, kölesi olmaya yöneltilmek istenen şu dönemde 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün önemi, kabul edildiği 1981 yılından bu yana ilk kez bu kadar çok ehemmiyet kazanmıştır.

 Bireylerin kişiliklerinin gelişmesinde öğretmenlerimizin emeği çok büyüktür. Demokrasinin kazanımında öğretmenlerin üstlendiği misyon tartışma götürmez şekilde, bugün o demokrasiyi dillerine dolayanlardan katbekat fazladır.

 Denizli Barosu; Atatürk ilke ve devrimlerinin yolunda, aydınlanmanın meşalesini yeni kuşaklara taşıyan, çağdaşlık gayretinin mimarları öğretmenlerimizle aynı heyecanı paylaşmaktadır.

 Cumhuriyet’in özgür yurttaşlarını yetiştirme, Cumhuriyet devrimlerini yaşatma kararlılığını sürdüren özverili öğretmenlerimizin gününü kutlarken, öğretmenlerimizi; haklı çabalarında asla yalnız bırakmayacağımızı kamuoyu ile saygıyla paylaşırız.

 Avukat Müjdat İLHAN

Denizli Baro Başkanı

Bir önceki yazımız olan Beşiktaş taraftarı dünyaya örnek başlıklı makalemizde Beşiktaş ve Şampiyonlar Ligi’nde Benfica ile oynanacak maçta taraftarlarının desteğiyle bir dakika boyunca sessiz tezahürat yapacak. Irkçılığa ve işitme engellilerin problemlerine dikkat çekilecek hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber