İhracat beklentilerin altında

Tarih : 01.12.2016

Kasım ayı ihracat rakamları Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Kocaeli’de Hyundai Assan Fabrikası’nda açıklandı. TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT de, basın toplantısında hazır bulundu.

kasim-ayi-ihracat-basin-aciklamasi

Sayın Süleyman KOCASERT’in, ihracat rakamlarına dair basın açıklaması şu şekilde:

“2016 yılının son ayına girmiş bulunmaktayız. Bu yıl da, tıpkı 2015’te olduğu gibi dünya ekonomisinin beklentilerin çok altında, yaklaşık %2,4 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. Dünya mal ticaretinin ise %3’lük gerileme ile 16,1 trilyon USD seviyelerinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Son yıllardaki düşük emtia fiyatlarına ek olarak, çevre ülkelerimizde yaşanan sorunlar da ihracatımızı olumsuz etkilemekte.

Ancak, ülkemiz yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Kasım ayında ihracatını artırdı. Geçtiğimiz sene Kasım ayında 11 milyar 384 milyon USD olan ülke ihracatımız, bu sene yüzde 5 oranında artarak 11 milyar 952 milyon USD olarak gerçekleşti. Bu aydan itibaren, devam eden aylarda ülke ihracatımızın artış trendi sürecektir.

Denizli ve DENİB İhracatında Artışlar Dikkat Çekiyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre, Denizli ihracatı Kasım ayında %14 oranında artarak 244 milyon USD’ye yükseldi. Ocak-Kasım döneminde ise ilimiz ihracatı %2,7 oranında arttı ve ihracatını 2 milyar 527 milyon USD’ye taşıdı.

DENİB tarafından kayda alınan ihracat, Kasım ayında geçtiğimiz senenin aynı ayına kıyasla, %10 artışla 192 milyon USD olarak gerçekleşti. Yıllık bazda ise, artış oranı %1,6 ve gerçekleşen ihracat rakamı 1 milyar 960 milyon USD.

TL Üzerindeki Spekülatif Baskılar Sona Erecektir.

Döviz kurunun yükselmesi ihracatımız açısından rekabetçiliğimizi artıran unsurlardan biri. Ancak kur konusunda öngörülebilirlik çok önemli. Bu noktada gerek Merkez Bankamızın, gerekse de Hükümetimizin aldığı önlemleri destekliyoruz. Önümüzdeki süreçte TL üzerindeki spekülatif baskıların sona ereceğine inanıyoruz.

İhracat Destekleri ile İhracatın Önü Açılacak

Ülkemiz ekonomisi son 27 çeyrektir ortalama %5 ile kesintisiz büyüyor. Ancak; sürdürülebilir büyüme rakamlarına ulaşmak için katma değerli üretim ve ihracat hayati öneme sahip. Bunu gerçekleştirmek için ise kullanılacak dörtlü formül; Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma. Bilindiği gibi, 2023 ihracat hedefimiz dünya ticaretinden %1,5 pay almak ve en büyük ilk 10 ekonomi arasına girmek.

Hükümetimiz tarafından son dönemde yapılan açıklamalarda, 2017 yılı bütçesinde ihracatçılarımıza verilen desteklerin 1 milyar TL’den 3 milyar TL’ye çıkarılacağının müjdesini aldık. Bu ve buna benzer destekler ile birlikte, ihracatımıza önemli bir katkı sağlanacağını öngörüyoruz.”

Bir önceki yazımız olan DSO Dijital Sanayileşmeyi konuştu başlıklı makalemizde dso başkanı müdat keçeci, dso innivasyonu ve dijital sanayiyi konuştu ve dso meclisi toplandı hakkında bilgiler verilmektedir.


Gelen Aramalar:
  • denib denizli

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber