İhracat Düşüyor

Tarih : 02.11.2016

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, ülkemizin Ekim ayı ihracatı geçen senenin aynı ayına kıyasla %4,6 oranında azalarak 12 milyar 292 milyon USD’den, 11 milyar 727 milyon USD’ye geriledi. Yılın ilk 10 aylık döneminde ise, ülkemiz ihracatı geçen seneye göre %3,7 oranında azalış göstererek 115 milyar 952 milyon USD olarak gerçekleşti.

ekim-ayi-ihracat-basin-aciklamasi

Dünya ekonomisinde yaşanan küresel iklim değişikliği devam etmekte. Dünya Ticaret Örgütü verilerine göre, küresel ticaretin yılın ilk 8 aylık döneminde %4,4 gerilediğini görüyoruz. Bunun yanında, Dünya Ticaret Örgütü küresel büyüme beklentisini de aşağı yönlü revize ederek %2,8’den %1,7’ye düşürmüştü. Güney Kore’de %8,8, İngiltere’de %12, Çin’de %7, ABD’de %5,6’lık ihracat kayıpları ön plana çıkıyor. Dünya ticaretinde yaşanan bu krizlere rağmen, ülkemiz ihracatındaki azalış, diğer ülkelere kıyasla daha az seviyede.

Denizli İhracatı Yıllık Bazda Artış Gösteriyor…

İlimiz ihracatı Ekim ayında %1,9 oranında azalarak, 239 milyon USD olarak gerçekleşti. Yılın ilk 10 aylık döneminde ise, Denizli ihracatının artış oranını koruduğunu görüyoruz. Ocak-Ekim döneminde 2 milyar 284 milyon USD olarak gerçekleşen ihracatımız, bir önceki seneye göre %1,6 oranında artmış durumda. Ayrıca Denizli, yıllık ihracat değerleri göz önüne alındığında ülkemizin en çok ihracat gerçekleştiren 8. kenti konumunu koruyor.

İhracatımızı Artıracak Dörtlü Formül…

Ülkemizin gerçekleştirdiği ihracatın yaklaşık %65’ini düşük ve orta teknolojili ürünler oluşturuyor. İhracatımızın artması, diğer ülkelerle rekabet gücümüzün geliştirilmesi için daha yüksek teknolojili ve katma değeri daha yüksek ürünler üreterek, ihracatımızda bu ürünlere daha fazla yer vermemizin gerekliliği aşikâr.

TİM ve İhracatçı Birlikleri olarak her zaman belirttiğimiz gibi; ihracatımızı ancak Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma sayesinde artıracağız. Katma değerli ihracatın kalıcı olması, ihracat artışımızın sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekmekte. Bu hedeflerimiz doğrultusunda, Tasarım Haftası ve İnovasyon Haftası etkinliklerini bu ay içerisinde gerçekleştirdik. Önümüzdeki ay ise, ilk defa İhracat Zirvesi’ni düzenleyeceğiz.

Hükümetimizin Destekleri İhracatımıza Olumlu Yansıyacak…

Hükümetimiz tarafından, sanayimiz ve ihracatımız adına çok olumlu sonuçlar doğuracağına inandığımız birçok adım atılıyor. İhracatçılarımıza yeşil pasaport sağlanması, Eximbank’ın destek bütçesinin artırılması, 2017 yılında ihracatçılarımıza sağlanacak desteklerin 1 milyar TL’den 3 milyar TL’ye çıkarılması, navlun desteği ve ihracat tutarlarına göre sağlanacak olan nakdi destekler başta olmak üzere çeşitli desteklerin sağlanması söz konusu.

Bu gelişmelerin her birisi bizim için çok önemli ve uzun zamandır beklediğimiz destekler. Önümüzdeki dönemde, atılan bu adımların ihracatımıza olumlu yansımalarına hep birlikte şahit olacağız.

Bir önceki yazımız olan GÜRLESİN'DEN KIZILAY’A DESTEK başlıklı makalemizde başkan hüseyin gürlesin, gürlesin kan verdi ve kızılay kan bağışı hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber