İHRACAT TEŞVİKİ BİRLİKLERE ÖDENMELİDİR

Tarih : 09.09.2016

Bizler Ülkemizdeki süt yoğun bölgelerde Bakanlık denetiminde görev yapan kamu kuruluşları ve süt ve et üretimi yapan sivil toplum örgütleriyiz.Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı talimatları ile 01 Mart 2016 tarihinden itibaren müdahale alımına başladık.

mehmet-varol

Bakanlığımızın görevlendirmesi ile arz fazlası sütlerin piyasadan alınarak, süt tozuna çevrilmesi konusunda bir anlamda regülasyon görevini üstlendik. Süt üretimi yapan kooperatiflerimizin çiğ inek sütlerini , soğuk zincirde alıp Bakanlığın sözleşme yaptığı fabrikalarda süt tozuna çevirdik. Bakanlığımız süt tozlarını il içi 9.40 tl , il dışı 9.60 tl den bizlerden satın aldı, kremayı 12 tl ye satıp kooperatiflere 1.15 tl den ödeme yapın talimatını verdi. Bizler bakanlığımızın talimatlarına uyduk.

Ancak Mayıs ayından itibaren krema fiyatları hızla düşüşe geçti, Ağustos ayı krema fiyatları 9.50-9.75 bandını gördü. Durum böyle olunca Üreticilerimiz, Kooperatiflerimiz ve Birliklerimiz büyük zarara uğradı.Zarar etmeye devam ediyoruz.  Bu bir şikâyet değildir. Çünkü piyasalar ve ülkemizin yaşadığı fiili durum nedeniyle  maalesef piyasalar  böyle gerçekleşti.

Serbest piyasada norma uygun çiğ inek sütü fiyatları bazı bölgelerde 1.10 bandında gerçekleşirken bazı bölgelerimizde maalesef 0.90 krş lara kadar geriledi. Gelişen piyasalar konusunda yapılabilecek pek bir şey yoktu. Çünkü ülkemizde yaşanan terör olayları, güneyimizde yaşanan bölgesel savaşlar, turizmin durma noktasına gelişi, süt mamulleri ihracatımızın durma noktasına gelişi bu fiili durumu yarattı.

Biraz önce söylediğim gibi bizim yapabileceğimiz, piyasaların yapabileceği bir şey yok ama Bakanlığımızın yapabileceği bazı şeylerin var olduğunu biliyoruz.

12 Aralık 2014 tarih ve 29214 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Çiğ Sütün Değerlendirilmesine Yönelik Destekleme Uygulama Esasları Tebliği’nde (Tebliğ No:2014/60) süttozu destekleme ödemeleri doğrudan sanayiciye yapılmaktayken; 1 Şubat 2016 tarih ve 29611 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Çiğ Sütün Desteklemesine Yönelik Uygulama Esasları Tebliğinde (Tebliğ No: 2016/6) “Desteklemeden faydalanma koşulları bölümünün 5. Maddesinin 2. Fıkrasından süt ürünleri ihracatçısının ihraç ettiği ürünlerde kullandığı çiğ sütün, süttozu eşdeğeri için çiğ süt üreticilere veya örgütüne destekleme ödemesi yapılır.”  Şeklinde ifade bulduğu gibi Bakanlığımız ihraç edilen süt tozlarında ihaleyi alan şirketlere ödediği ihracat primlerinden bizlere yapacağı ödeme, zararlarımızı karşılayacak, bizler ve üreticilere rahat bir nefes aldıracaktır.

Bizler şunu talep ediyoruz; süt tozuna çevrilen sütler üreticinin sütleri, sütlerden elde edilen süt tozları birliklerin süt tozlarıdır. Bakanlığımız bizim adımıza süt tozu ihracatını gerçekleştirmektedir. Süt tozuna verilen ihracat teşvikinin satın alan şirketlere değil süt tozunun gerçek sahibi Üretici Birliklerine, Kooperatif birliklerine ödemelidir.

Mehmet VAROL

Hay-Koop   Bölge Üst Birlik Başkanı

Bir önceki yazımız olan SANAYİ ÜRETİMİNDE SERT DÜŞÜŞ başlıklı makalemizde Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci ve Sermayenin Doğu ve Güneydoğu’ya Gitmesi Çözüm Olacaktır hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber