İHRACATTA DÜŞÜŞ VAR

Tarih : 05.10.2016

DENİB tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan ihracat rakamlarına göre, ülkemiz ihracatı geçen sene Eylül ayına kıyasla %0,8’lik azalışla 10 milyar 451 milyon USD olarak gerçekleşti. 1 Ocak-30 Eylül tarihleri arasındaki toplam ihracatımız ise %2,7 azalış gösterdi.” denildi. 

denib

Denizli İhracatçılar Birliği DENİB tarafından yapılan açıklamada, İhracatta gelişmeler olmasına rağmen yüzde 2 oranında düşüş olduğu belirtildi. Konu hakkında yapılan açıklamada şöyle deniliyor “2015 yılında Kurban Bayramı’nı yine Eylül ayı içerisinde kutlamıştık. Ancak; bayramın ilk günü perşembe idi. Bu sene ise bayramın ilk gününün pazartesiye denk gelmesi ve 9 günlük tatil, bu ay yaşanan %0,8’lik ihracat kaybının temel sebebi. Yurt dışındaki alıcılarımızla olan ticari ilişkilerimiz biraz da bu nedenle sekteye uğradı.

Denizli İhracat Performansı Eylül Ayında Dikkat Çekti

TİM tarafından kayda alınan Denizli ihracatı Eylül ayında, geçen seneye göre %10’luk bir artışla, 213 milyon USD’den, 235 milyon USD’ye yükseldi. Bu performansla en fazla ihracat gerçekleştiren 10 il içerisinde, İhracatını eylül ayında en fazla artıran ikinci il  Denizli oldu. Ocak-Eylül aralığında ise Denizli firmaları tarafından yapılan toplam ihracat %2,1 artarak, 2 milyar 045 milyon USD oldu.

Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda açıklanan ihracat Eylül ayında %3 artarak 178 milyon USD olarak gerçekleşti. Ocak-Eylül aralığında ise, geçen sene aynı döneme kıyasla ihracat artış oranı %1,5.

En Önemli Pazarlarımızdaki Artışlar Dikkat Çekiyor

İhracatımızda en çok paya sahip pazarlarımızdaki ihracat artışları dikkat çekiyor. Eylül ayında Avrupa Birliği ülkelerine olan ihracatımız %3, Uzakdoğu ülkelerine olan ihracatımız ise %0,6 artış gösterdi. 2016 yılının ilk 9 aylık döneminde ise, AB’ye olan ihracatımız %5,4, Kuzey Amerika ülkelerine olan ihracatımız ise %2,3 oranlarında arttı.

İhracatımız ve Büyümemiz İvme Kazanmaya Devam Edecek

Dünya ticaretindeki daralma devam ediyor. OECD’den sonra Dünya Ticaret Örgütü de küresel büyüme tahminini aşağı yönlü revize ederek %2,8’den %1,7’ye düşürmüştü. Ülkemiz ise büyümesine devam ediyor. Yılın ikinci çeyreğindeki %3,1’lik büyüme rakamıyla bir çok AB ve G-20 ülkesinden daha yüksek bir büyüme rakamına ulaşmıştık.

İhracatımızda 2016 yılının ilk yarısından itibaren yakaladığımız ivmeyi, yılın kalan  3 ayında da devam ettirerek, yılsonu itibariyle ülke ihracatımızın bir önceki yıla göre artış kaydetmesini öngörüyoruz…!

 

Bir önceki yazımız olan GAZİLERDEN GÜRLESİN’E ZİYARET başlıklı makalemizde gazi ilbesisi vermiştir, kıbrıs gazilerinden pamukkale belediye başkanına ziyaret ve kıbrısa gezi düzenlemişti hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber