Jeotermalle Denizli kazanacak

Tarih : 22.09.2016

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Sarayköy ilçesinin Tekke Mahallesi’nde yer alan 3 bin 470 hektar alanda jeotermal kaynağa dayalı elektrik enerjisi üretilmesi için kiralama ihalesi gerçekleştirdi. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, belediyenin öz kaynaklarından geleceğe bırakacakları en güzel işlerden birisi olacak proje ile Büyükşehir’e yıllık 50 milyon liraya ulaşabilecek gelir sağlanabileceğinin altını çizdi.
jeotermal-ihalesi-1

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Sarayköy ilçesinin Tekke Mahallesi’nde yer alan 3 bin 470 hektar sahanın, jeotermal kaynağa dayalı elektrik enerjisi üretilmesi için kiralama ihalesi gerçekleştirdi. Denizli Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonunda, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ünal Başkanlığı’nda yapılan ihale için 3 firma başvuru belgelerini sundu. 2 firmanın teklif verdiği ihaleyi Zorlu Holding kazandı. İhaleyi kazanan firma, Büyükşehir Belediyesi’ne yıllık KDV hariç 3 milyon TL ödeyecek ve yıllık işletme cirosundan yüzde 19 pay verecek. İhalenin ardından yapılacak incelemenin sonunda proje kısa sürede hayata geçirilecek. 25 yıl süreli yapılan anlaşma isteğe bağlı olarak 35-45 yıla kadar çıkarılabilecek. Her yıl ödenen bedel ise yıllık TÜFE ve ÜFE oranlarına bağlı olarak artış gösterecek.

“Geleceğe bırakacağımız en güzel işlerden biri”

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısı 3’üncü birleşiminde ihale ile ilgili açıklama yapan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Sarayköy’deki jeotermal alanımız kiralanmasıyla ilgili oybirliğiyle aldığımız karar doğrultusunda ihaleyi gerçekleştirdik. 11 firma şartname aldı, 3 firma ihalemize katıldı. 3 milyon TL her yıl ödeme tutarı var. Tabii ki bu miktar TÜFE ve ÜFE oranında artış yapılarak devam edecek. Şu anda 25 yıllık anlaşma hakkımız var. Uzatılması durumunda bu süre 35-45 yıla doğru çıkacak. Bununla birlikte üretilen elektriğin satışında elde edilen ciro üzerinden Büyükşehir Belediyesi’ne yüzde 19 pay verilecek. Artı 3 milyon TL’de bedel alacağız. Bu, belediyemize uzun vadeli gelir getirecek, öz kaynaklarımızdan geleceğe bırakacağımız en güzel işlerden birisi olacak” dedi.

jeotermal-ihalesi-4

“Hep birlikte başardık”

İhalenin ayrıntılarına değinen Başkan Zolan, “Biz ihaleyi alacak firmaya; burada minimum 35 megavatlık üretim yapmak zorundasın, üretmesen de 35 megavatlık üretim yapıyormuş gibi belediyeye pay vereceksin şeklinde bir şart koyduk. Ama burada hesaplanan ve beklenen değer 80-90 belki de 100 megavatlık elektrik üretimi. 100 megavatlık elektrik üretimi yapıldığında bunun 19 megavatı Denizli Büyükşehir Belediyemize gelecektir. 19 megavat çok büyük bir rakam. 35 megavat ile birlikte baktığımızda Büyükşehir Belediyemize yıllık 25 milyon TL’ye yakın getiri sağlayacaktır. 90-100 megavat noktasında ise 50 Milyon TL’nin üzerinde gelir sağlanacak. Bu gelir en az 25 yıl, belki 35-45 yıla varan sürece akacak. İhalemize en yüksek teklifi veren Zorlu Enerji, bu işi sahada yapan bir firma. İnşallah şehrimize, belediyemize, geleceğimize hayırlı olur. Bu güzelliği bugün yaşadık ve bunu hep birlikte başardık” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan BAKAN'DAN TARİFE İTİRAFI başlıklı makalemizde abonelere bakan itiraf etti, chp denizli vekili kazım arslan ve elektrik faturalarındaki kaçak s. ödemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber