PAMUKKALE ÖREN YERLERİ İHALE OLACAK

Tarih : 17.08.2016

Kültür ve Turizm Bakanlığı,  müze ve örenyerlerindeki gişelerle, satış ve ticari alanları kiraya veriyor. Bakanlık 7 Eylül’de düzenleyeceği ilk ihale ile 376 müze ve örenyerinin gişelerini beş yıllığına toplu olarak kiraya verecek. Geçici teminat tutarının 35.7 milyon TL olarak belirlendiği ihalede, tahmin edilen bedel 1.2 milyar TL olacak.. İhaleleri alan şirketler, işe 1 Ocak 2017’de başlayacak.

ÖREN ERLERİ
TAHMİNİ BEDEL 1.2 MİLYAR TL
İhalede tahmini bedel, 1 milyar 190 milyon 366 bin TL, geçici teminat tutarı 35 milyon 710 bin 981 TL olacak. İhale beş yıl için gerçekleştirilecek. İş 1 Ocak 2017 tarihinde başlayacak, 31 Aralık 2021’de sona erecek. Yani 5 yıllık bir anlaşma
Bakanlıktan alınan bilgiye göre 376 müze ve örenyeri listesinde de yer alan, bir önceki dönem ihale kapsamında bulunan 154 müze örenyerinin gişe ve turnike sistemleri ile yazılım ve donanım sistemlerinin kullanımı, yeni yükleniciye bırakılacak

GARANTİ EDİLEN CİRO 1.6 MİLYAR TL
Bakanlık, bu proje kapsamı dışında kalan 103 müze ve örenyeri gişelerinin işletimi, giriş kontrol sistemlerinin modernizasyonu ve yönetimi işini de 30 Ekim 2013’te ihale etti. Sözleşme 21 Kasım 2013’te imzalandı.
Müze ve örenyeri gişelerinin kiraya verilmesine yönelik olarak 2010 ve 2013’te imzalanan bu sözleşmeler, 31 Aralık 2016’da bitecek. Bakanlıktan alınan bilgiye göre mevcut ihalelerin garanti edilen ciro toplamı 1 milyar 600 milyon TL düzeyinde bulunuyor.

Ören yerleri 2015 YILI CİROSU 357 MİLYON TL

Konuyla ilgili DENTUROD  (Denizli turistik otelciler ve işletmecileri derneği) başkanı Gazi Murat ŞEN yapılacak ihale ile ilgili DENTUROD olarak , 2016 yılında  yaşanan olumsuz koşullar neticesin de 2016 yılında elde edinilen müze ören yeri gelirlerinin 2015 yılı gelirlerinin yakınına bile yaklaşamayacağı düşünülürse 5 yıllık ihaleye, tüm TÜRKİYE deki ören yerlerinin ihalesi için,  tek bir firma dışında talep gösterilmeyeceğini beklediklerini bunun da ihale sürecine katkı sağlamayacağını, özellikle PAMUKKALE ve LAODİKYA ören yerinin işletimi konusunda ihalenin tek parça halinde çıkarılmayıp ayrı ayrı ihaleye çıkarılmasının sağlanması halinde Denizli deki yerel yönetimlerin ihaleye ilgi göstereceğini ve bu sayede ihale şartlarının ve rekabet şartının daha iyi sağlanabileceğini, kültür ve turizm bakanlığının da  gelirlerini artıralabileceğini, işletimi alabilecek yerel yönetimlerin, kendi bölgelerindeki ören yerlerinin tanıtımında daha çok katkı da bulunarak özellikle yerel halkın da ören yerlerine girişlerinin teşvik edilebileceğini belirterek ihalenin tekrar ivedilikle gözden geçirilmesin dilediklerini söyleyerek ŞEN  Umarız ihale bedeli, görünen tek alıcının kötü geçen 2016 yılı emsal gösterilerek 1.190.366.000 TL ihale bedelin altına düşüp, garanti edilen ciro sabit kalarak verilmez demiştir….

 

MÜZELERİN 28 MİLYON ZİYARETÇİSİ VAR

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2015 yılında müze ve örenyerlerini 28 milyon kişi ziyaret etti. Türkiye’de en çok ziyaret edilen müzeler sırasıyla; 3 milyon 467 bin ziyaretçiyle Ayasofya Müzesi, 3 milyon 253 bin ziyaretçiyle Topkapı Sarayı Müzesi, 2 milyon 338 bin ziyaretçiyle Konya Mevlana Müzesi oldu. En çok ziyaret edilen ilk 10 müze arasında Denizli Pamukkale Hierapolis Örenyeri (1 milyon 731 bin kişi), İzmir Efes Örenyeri (1 milyon 703 bin kişi), Nevşehir Göreme Açık Hava Müzesi 976 bin kişi), İstanbul Topkapı Sarayı Harem Dairesi (877 bin kişi), Çanakkale Troia Örenyeri (491 bin kişi), Nevşehir Dernuyu Yeraltı Şehri (422 bin kişi), Nevşehir Kaymaklı Yeraltı Şehri (413 bin kişi) de yer aldı.

 

 

Bir önceki yazımız olan Yaz Kursları Sona Erdi başlıklı makalemizde başkan muhammed subaşıoğlu, kuran kursları sona erdi ve merkezefendi belediye başkanı subaşıoğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber