Personel işaret Dili Öğreniyor

Tarih : 08.09.2016

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından işitme engelli vatandaşların hastanelerde sıkıntı yaşamasını önlemek amacıyla işaret dili kursu başlatıldı. ‘Her Hastaneye İşaret Dili, Gelin İşaret Dilini Öğrenelim’ sloganıyla başlatılan kursa, birliğe bağlı hastanelerden 30 sağlık çalışanı katılıyor.

 hastane

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından geçtiğimiz 10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası’nda engelli vatandaşların hastanelerde yaşadığı sıkıntıları gidermek adına bir toplantı gerçekleştirilmişti. Bu toplantıda işitme engelli bir vatandaş hastanelerde işaret dili bilen sağlık personelinin azlığından söz etmiş Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk’ten işaret dili bilen sağlık çalışanlarının sayısının arttırılmasını istemişti. Vatandaşın bu isteği Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından başlatılan ‘Her Hastaneye İşaret Dili, Gelin İşaret Dilini Öğrenelim’ sloganıyla gerçeğe dönüşüyor.  Birliğimize bağlı Servergazi Devlet, Denizli Devlet ve Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde görevli sağlık çalışanlarından oluşan 30 kişilik ekip 120 saatten oluşan ve 2,5 ay sürecek temel işaret dili eğitimini almaya başladı.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk de Genel Sekreterlik Eğitim Salonu’nda düzenlenen ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden gelen İşaret Dili Tercümanı Ufuk Çelebioğlu’nun verdiği eğitime katıldı.

hastane-2

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk kurs sonrası yaptığı açıklamada Denizli Kamu Hastaneler Birliği olarak insan odaklı, erişilebilir, nitelikli ve güvenli sağlık hizmeti sunmayı ilke edindiklerini engelli vatandaşların da sunulan hizmetlere ulaşılabilirliliği noktasında bir sıkıntı olmaması gerektiğini söyledi. Öztürk; “Bakanlığımız politikaları çerçevesinde yürüttüğümüz çalışmalarda sağlık tesislerimizin engelli bireyler için erişilebilirlik düzeylerini en üst düzeye çıkarmaya çalışmaktayız. Hastanelerimizin fiziki şartları gereği tam olarak yapamadığımız bazı düzenlemeler olsa da yeni yapılan hastanelerimiz erişebilirlik düzeyi tam olarak inşa edilmektedir.  Tabiki engelli bir vatandaşa sağlık hizmeti sunmada fiziki bir takım düzenlemelerle onların işlerini kolaylaştırmanın yanında onlara sağlıklı bir tanı tedavi süreci uygulamak için onları anlayabilmek de çok önemli. Bu kapsamda birliğimizde işitme engelli vatandaşlar için işaret dili kursu başlattık” dedi.

 

Engelliler Haftasında Verdiğimiz Sözü Tuttuk

            Geçtiğimiz 10 – 16 Mayıs Engelliler Haftasında birliğe bağlı sağlık tesislerinden hizmet alan engelli vatandaşlarla bir araya geldiklerinde işitme engelli bir vatandaşın ‘İşaret Dili Bilen Çalışanlar İstiyoruz’ çağrısına kulak verdiklerini ve o vatandaşa verdikleri sözü İşaret Dili Kursu açarak yerine getirdiklerini söyleyen Uz. Dr. Berna Öztürk şöyle devam etti: “ Birliğimize bağlı sağlık tesislerinden hizmet alan engelli vatandaşlarla yaptığımız toplantıda yaşadıkları sıkıntıları ve taleplerini dinledik. İşitme engelli vatandaşımız hastanelerde kendilerini ifade etmekte çok zorlandıklarını ve işaret dili bilen personel sayısında artış olmasının bu sorunu ortadan kaldıracağını ifade etti.  Hastanelerimizde işaret dili bilen çalışanlarımız tabiki mevcut ama yetersiz kalabilmekte.  Ve o zaman hastalarımıza Birliğe bağlı sağlık tesislerinde işaret dili bilen personel sayısını arttıracağımız, en başta kendim ve hastane yöneticilerinin bu eğitimi alacağı yönünde söz vermiştim. Bugün burada Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzün de desteğiyle İşaret Dili eğitimlerimizi başlattık. 2,5 ay sürecek bu eğitimler kapsamında toplamda ilk etapta 30 çalışanımız işaret dili eğitimini tamamlamış olacak.  Hedefimiz yöneticilerimiz başta olmak üzere birliğimize bağlı sağlık tesislerinde çalışan tüm çalışanlarımızın bu eğitimi almasıdır” dedi.

 

Bir önceki yazımız olan Büyükşehir gücüne güç kattı başlıklı makalemizde 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda düzenlenen törene, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci ve DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OSMAN ZOLAN hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber