SİÖ üyeliği, Türkiye için diplomatik koz

Tarih : 24.11.2016

Türkiye’nin Shanghai İşbirliği Örgütü’ne (SİÖ) üyelik için önünde uzun bir yol var” diyen Çinli akademisyen Doç. Dr. Zan Tao, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla gündeme gelen SİÖ’ye katılım konusunu Türkiye’nin kullandığı bir “diplomatik koz” olarak niteledi.

cri

Peking Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Zan Tao, CRI mikrofonlarına Türkiye’nin SİÖ’ye üyeliği ve Çin-Türkiye ilişkileri başta olmak üzere farklı konularda önemli değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta Pakistan ve Özbekistan ziyaretleri sonrasında yaptığı açıklamayla Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) yeniden Türkiye’nin gündemine oturdu. Erdoğan’ın “Türkiye, Shanghai Beşlisi içinde niye olmasın?” ifadesini kullandığı açıklamasına Rusya ve Çin’den de olumlu yönde yanıtlar gelmişti.

Uzmanlığı Türk tarihi olan ve uzun yıllardır Türkiye ve Ortadoğu bölgesi üzerinde çalışan Çinli akademisyen Doç.Dr. Zan Tao, SİÖ’ye üyelik için Türkiye’nin önünde uzun bir yol bulunduğu kanısında.

“Türkiye’nin NATO’dan ayrılıp SİÖ’ye katılma ihtimali çok düşük”

Güncel açıdan bakıldığında, Türkiye’nin başta Rusya, Çin ve Orta Asya olmak üzere Doğu ülke ve bölgeleriyle ilişkilerini, Batı ile ilişkilerine karşı bir denge unsuru olarak kullandığını dile getiren Zan Tao, Türkiye’den daha önce de benzer yönde açıklamalar geldiğini ifade etti.

Tarihî açıdan bakıldığında da Soğuk Savaş sonrasında Türkiye’nin stratejisinde değişiklik görüldüğüne dikkat çeken Doç. Dr. Zan Tao, Ankara’nın dış politikada çok taraflılık ve çok yönlülüğe gittiğini, bu dönüşümün Türkiye’nin bir yandan Ortadoğu’daki rolünü artırma, diğer yandan da eski Sovyet ülkeleri ve hızlı yükselen ve kalkınan Çin’le ilişkilerini düzeltme çabalarında görülebileceğini belirtti.

Türkiye ile Batı ülkeleri arasında son dönemde görülen problemleri değerlendiren Doç. Dr. Zan Tao, “Bana göre NATO üyesi olan Türkiye’nin yapısal olarak Batı’dan ayrılma ihtimali bulunmuyor. Fakat bu, Türkiye’nin bazı konular üzerinde çok yönlülük stratejisini sürdürmesini de engellemiyor. Mesela Rusya ve Çin’le ilişkilerin geliştirilmesi.” diye konuştu.

“SİÖ üyeliği, Türkiye’nin diplomatik kozu”

Türkiye’nin SİÖ’de diyalog ortağı konumunu haiz olduğunu hatırlatan Çinli akademisyen bu konuda şunları söyledi:

“Türkiye, bu örgütle güvenlik ve ekonomi işbirliğini derinleştirmekten yarar göreceğini anlıyor. Fakat bu, onun NATO’dan ayrılıp SİÖ’ye katılması anlamına da gelmiyor. Bu ihtimal çok düşük. Daha doğrusu, bu Türkiye’nin bir diplomatik adımı, kullandığı bir koz. Fakat bu koz, sadece Batılı ülkelerin liderleri için değil, Türk vatandaşları ve Batılı ülkelerdeki vatandaşlar için de kullanılıyor. Genel olarak, bence Türkiye denge sağlamaya çalışıyor, iki taraftan da yarar elde etmek istiyor.”

“Türkiye’nin SİÖ’ye resmî üyeliği için daha önünde uzun bir yol var” diyen Doç. Dr. Zan Tao, Ankara için esas meselenin Batı ile ilişkilerinde denge sağlamak olduğunun, bilhassa Donald Trump’un başkanlığı sonrası ilişkilerin düzelmesi hâlinde Türkiye’nin SİÖ’ye üyelik talebinin şu anki gibi şiddetli olacağını sanmadığının da altını çizdi.

“Türkiye ve Çin’in İpek Yolu stratejileri ilişkilere güç katabilir”

Peking Üniversitesi’nden Doç. Dr. Zan Tao, CRI mikrofonlarına Çin-Türkiye ilişkilerini de değerlendirdi. İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliği potansiyelinin arttığının altını çizen Zan Tao, Çin’in ve Türkiye’nin ortaya koyduğu stratejilerin ilişkilere güç katabileceğini belirtti.

Doç. Dr. Zan Tao, Türkiye’nin Çin ile işbirliğine dönük beklentileriyle ilgili ise şunları söyledi:

“Türkiye, Çin’in endüstriyel kapasitesine; yeni enerji ve hızlı tren gibi altyapı inşası alanlarında Çin’den gelecek yatırım ve teknolojiye ihtiyaç duyuyor. İki ülkenin İpek Yolu stratejilerinin kaynaşmasında da somut adımlar atılması bekleniyor. Çin Uluslararası Radyosu (CRI)

Bir önceki yazımız olan Melike Basmacı Sinop'ta başlıklı makalemizde Cumhuriyet Halk Partisi Merkez ilçe başkanlığınca parti binasında düzenlenen kahvaltıya katıldı., Cumhuriyet Halk Partisi TBMM KİT Komisyonu üyesi Denizli Milletvekili Melike Basmacı ve Öğretmenler günü dolayısı ile CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz’in davetlisi olarak hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber