Suyumuz Azalıyor ve Kirleniyor

Tarih : 28.10.2016

KULLANILABİLİR SUYUMUZ AZALIYOR, KİRLENİYOR. Ülkemiz “Su Fakiri” ülke konumuna gelmektedir.

DOÇEV TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN BİR BİLDİRİ YAYINLADI ,ŞU KONULARA AÇIKLIK GETİRDİ :

 Türkiye, uluslararası kriterlere göre “su sıkıntısı” içinde olan bir ülke konumundadır. Ülke nüfusunun 2050 yılında yaklaşık 100 milyonu bulacağı tahmin edilmektedir. Konuyla ilgili çalışma yapan kurumlar, Türkiye’nin 2050’ye doğru “su fakiri” ülke konumuna gelebileceğini öngörmektedirler.

docev

Türkiye’de suyun yaklaşık %70’i tarımda, % 20’si evlerde, %10’u ise sanayide kullanılmaktadır. Her üç alanda da kaçak kullanım, aşırı tüketim ve kirlilik başlıca sorunlar olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Tarımdaki vahşi sulama su kaynaklarımızı tüketiyor… Türkiye’de tarımda su dağıtım sistemlerinin yaklaşık % 14’ü kapalı boru sistemi, % 86’sı ise geleneksel olarak açık kanal/kanalet sistemleri ile yapılmaktadır. Tarımsal suyun karşılandığı göl ve barajların suları, vahşi sulama nedeniyle özellikle kurak geçen mevsimlerde geri kazanılamayacak oranda tükenmektedir.

 

Sularımız kirleniyor, kullanılabilir su miktarımız azalıyor… Suyun aşırı ve plansız kullanılmasının yanı sıra akarsularımız, göllerimiz, barajlarımız, sulak alanlarımız evsel, sanayi ve tarımsal atıklarla kirlenmekte, kullanabilir su miktarımız hızla azalmaktadır.

 

Bölgemizdeki sulak alanlarda da aynı sorunları yaşıyoruz…

Karahayıt Şelalesi Kuruyor… Denizli’nin doğal güzelliklerinden Karahayıt Şelalesi, kuraklık ve kaynaktan gelen suyun tarımsal sulama nedeniyle kesilmesi yüzünden kurumaktadır.

Işıklı Gölü’nde kuraklık tehlikesi… Denizli’nin en büyük göllerinden biri olan Işıklı Gölü’nden tarımsal sulama için yoğun su kullanılması sonucu göldeki su miktarı çok azalmış olup, sürecin devam etmesi durumunda göldeki doğal yaşamın önemli ölçüde zarar göreceği öngörülmektedir.

dalaman

Büyük Menderes Nehri ve Dalaman Çay’ında kirlilik sorunu… Büyük Menderes Nehri’nde ve Dalaman Çayı’nda son dönemlerde artan kirlilik, bölgelerin ekosistemini, tarımsal üretimi ve insan yaşamını olumsuz etkilemektedir.

DOÇEV olarak;

Karahayıt Şelalesi, Işıklı Gölü ve diğer sulak alanların, çevresel problemlerinin çözümü için uzmanların önerdiği tarımsal sulamada “Damla Sistemi”ne ağırlık verilmesini ve bu alanda kurumların yaptığı çalışmaların diğer bölgelerimizde de yaygınlaşmasını önemsiyoruz.

Büyük Menderes Nehri ve Dalaman Çayı’ndaki kirlilik kaynaklarının tespiti ve kirliliğin giderilmesinde de ilgili kurumlar tarafından gerekli önlemlerin alınmasını diliyoruz.

 

Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için her damlası değerli su kaynaklarımızın korunmasının hepimizin öncelikleri arasında yer alması gerektiğine inanıyoruz.

 

DOÇEV Yönetim Kurulu

Bir önceki yazımız olan Forum Çamlık Araba Kazandırıyor başlıklı makalemizde 125 TL ve üzeri alışveriş yapanlar, Forum Çamlık AVM ve Skoda Superb kazanma fırsatı yakalayacak. hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber