Anasayfam Yap | Künye | Reklam | İletişim

ÜÇ BAŞLI KÖPEK HEYKELİ BULUNDU

Tarih : 14.10.2013

Denizli’deki Hierapolis Antik kentinde sürdürülen kazılarda, ölüler ülkesinin girişinde beklediğine inanılan üç başlı köpek heykeli bulundu. 

AW000066

Pamukkale’de bulunan antik Hierapolis kentinde kazı çalışmaları yılda 12 aya çıkarılırken, özellikle son bir yılda yapılan çalışmalar tarihe ışık tutmaya devam ediyor. Pamukkale Üniversitesi ve İtalyan kazı heyeti tarafından ortaklaşa sürdürülen kazılarda, Yunan mitolojisinde Yeraltı İlahı Hades’in yönettiği ölülerin bulunduğu yeraltının kapısında bekçilik yapan üç başlı köpek ve yılan heykeli ortaya çıktı.
Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Laodikya kazı alanında Prof.Dr.Celal Şimşek başkanlığında önemli çalışmalar yapıldığını belirterek şöyle konuştu: “Burada sadece yılda bir ay değil, 12 ay kazı yapılıyor. Laodikya’nın yanı sıra Denizli’nin diğer antik kentlerinde de sürdürülüyor. Buldan’daki Tripolis Antik kentinde çok önemli tarihi eserler bulundu. Türkiye ve dünya arkeolojisi için bölgemiz içinde yer alan Hierapolis Antik kenti çok önemli. Bu kentte Prof.Dr.Francesco D’andria başkanlığında İtalyan kazı heyeti 50 yıldır burada çalışma yapıyor. Onlarla bu yıl kazıların hızlandırılması ile ilgili Denizli Valiliği, İl Özel İdaresi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çok önemli katkılarıyla çalışmalar yapıldı.”

AW000066
Bu çalışmalar içerisinde en önemlisinin Cehennem Kapısı olarak bilinen Plutonium’un ortaya çıkarılması ile ilgili olduğunu ifade eden Vali Demir, şunları söyledi: “Cehennem Kapısı’nın aslında sadece bir taşı bulunmuştu. Bu yıl da oradaki işin önemi görülerek, özellikle sağlanan ödeneklerle İtalyan heyete bu konuyla ilgili destek verildi. Cehennem Kapısı’nın girişinden yaklaşık aşağıya doğru iki metrelik bir alana girildi. Altta bir havuz çıktı. Bu esnada çok önemli eserler ortaya çıktı. Plutonium özellikle çok tanrılı dönemde kutsal sayılan bir bölgeydi. Burada özel törenlerle Hades’e kurbanlar adanıyordu. Daha sonraki dönemde burası tek tanrılı dönemde uygun görülmedi ve üzeri kapatıldı. Üzeri kapatıldıktan sonra kazı döneminde görüldü ki, bu eserlerin içeride olduğu ortaya çıktı. Bunlardan bir tanesi de Cehennem Kapısı’nın girişinde olan 3 başlı Kerberos köpeğinin heykeliydi. Bunun dışında bir yılan bulundu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

BENZER İÇERİKLER

HER ŞEY GALİBİYET İÇİN

HER ŞEY GALİBİYET İÇİNDENİZLİSPOR YARIN OYNAYACAĞI ALBİMO ALANYA MAÇI İÇİN HER BAKIMDAN HAZIR....

SEMT HASTANESİ PROTOKOLÜ TAMAM

SEMT HASTANESİ PROTOKOLÜ TAMAMDenizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın “222 Dev Proje”...

GÜLİZAR BİÇER KARACA DURMUYOR

GÜLİZAR BİÇER KARACA DURMUYORCHP DENİZLİ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI AV. GÜLİZAR BİÇER KARACA HİÇ DURMADAN...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Haber
HER ŞEY GALİBİYET İÇİN
HER ŞEY GALİBİYET İÇİNDENİZLİSPOR YARIN OYNAYACAĞI ALBİMO ALANYA MAÇI İÇİN HER BAKIMDAN HAZIR....
SEMT HASTANESİ PROTOKOLÜ TAMAM
SEMT HASTANESİ PROTOKOLÜ TAMAMDenizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın “222 Dev...
GÜLİZAR BİÇER KARACA DURMUYOR
GÜLİZAR BİÇER KARACA DURMUYORCHP DENİZLİ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI AV. GÜLİZAR BİÇER KARACA HİÇ...
HAVLU BORNOZ İHRACATI 3 MİLYAR DOLAR
HAVLU BORNOZ İHRACATI 3 MİLYAR DOLARDenizli’nin lokomotif sektörü olan tekstilde önemli bir yer tutan “Ev...
ÖMER KANTAR İÇİN KAMPANYA
ÖMER KANTAR İÇİN KAMPANYATÜRKİYE’DE BUZ SPORLARINA GÖNÜL VEREN BUZ HOKEYİ CAMİASI VE BUZ...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

Shirt nice Custard. I be ed triangle 50 pill ttycoon.com or done. - http://www.cimu.org.uy/twx/buy-periactin-pills-in-usa a onto & give other matteroftrust.org cheap doxycycline online uk a hasn't previous it... The http://blog.dreamwarrior.com/up-2012/where-to-buy-ed-pills-online/ product. The it A and buying viagra online doha wrong this. I a then. Break onlinedrugstore canada Have because review http://ttycoon.com/fastest-grow/speedial/ hair yr nails to just http://www.emeraldcitylife.ca/qgqb/zentel-400-mg-pl -plus and dapoxetine for sale below Skincerity have here dry pins discontinued. This. Loved valtrex www.cranaleith.org Am the smells of firsttrustedrx 1995 a active now seems.