Wang Yang: “Çin-Türkiye işbirliğini ilerleteceğiz”

Tarih : 04.11.2016

Wang Yang: “Çin-Türkiye stratejik işbirliğini ilerleteceğiz”

Resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang, dün Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ile bir araya geldi.

cin

Wang Yang görüşmede yaptığı konuşmada, geçen yıldan bu yana geçen süre içinde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çok sayıda başarılı görüşme yaptığını hatırlatarak, Çin-Türkiye ikili ilişkilerinin geleceğine yön veren bu görüşmelerde çeşitli alanlarda işbirliğinin pekiştirilmesi için çok sayıda görüş birliğine varıldığını söyledi.

Çin-Türkiye Başbakan Yardımcıları Karma İşbirliği Komitesi’nin siyaset, ticaret, ekonomi ve kültür gibi alanlarda işbirliğini güçlendirmeyi amaçladığına dikkat çeken Wang Yang, Çin’in Türkiye ile el ele vererek, bu mekanizmadan faydalanarak, karşılıklı güveni pekiştirmeye, işbirliği boyutunu genişletmeye, anlaşmazlıkları kontrol etmeye, böylece Çin-Türkiye stratejik işbirliğini yeni düzeye taşımaya hazır olduklarını kaydetti.

İki ülkenin devlet başkanlarının G20 Hangzhou zirvesinde vardıkları görüş birliklerinin hayata geçirilmesinde önemli ilerlemeler kaydedildiğine dikkat çeken Wang Yang, son ziyaret süresince, Çin tarafının Türkiye’ye büyük ölçekli bir iş heyeti gönderdiğini vurguladı.

Türkiye’deki KOBİ’lerin ilgili e-ticaret platformu üzerinden Çin piyasasına açılacağına ve Türk menşeli kiraz, peynir gibi çeşitli tarım ürünlerinin Çin tüketicilerle buluşabileceğine değinen Wang Yang, Çin’in ortaya koyduğu Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifinin Türkiye’nin Orta Koridor planıyla kenetlenmesini artıracaklarına işaret etti.

Wang Yang, iki ülkenin hızlı tren ve nükleer santral gibi alanlarda işbirliğini pekiştireceklerini kaydetti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın bizzat gösterdiği ilgiyle iki ülkenin güvenlik ve terörle mücadele işbirliğinde önemli ilerlemeler kaydedildiğine dikkat çeken Wang Yang, Doğu Türkistan İslami Hareketi gibi terör güçlerinin kökünün kazınmasında Türkiye hükümetinin Çin’e olan desteklerini sürdürmesini istedi.

Çin hükümetinin Türk tarafının güvenlik alanındaki çıkarlarına büyük önem verdiğine işaret eden Wang Yang, Türkiye egemenliğine ve güvenliğine zarar veren hiç bir eyleme izin vermeyeceklerini kaydetti.

Binali Yıldırım görüşmede yaptığı konuşmada, Türkiye hükümetinin Çin ile ikili ilişkilere büyük önem verdiğini belirterek, terörle mücadelenin Çin ve Türkiye için aynı öneme sahip olduğuna dikkat çekti. Yıldırım, Türkiye’nin, Çin’i bölmeye çalışanların Türkiye’deki faaliyetlerine izin vermeyeceğini, Çin ile güvenlik işbirliğini pekiştirmeye hazır olduğunu vurguladı.

Yıldırım, Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifi ve Orta Koridor planı arasındaki işbirliğini pekiştireceklerine işaret ederek, böylece tarihi İpek Yolu’nda iki önemli medeniyetin yeniden kalkınmasını sağlayacaklarını söyledi.

Yıldırım ayrıca, Türkiye’nin hızlı tren işbirliğine önem verdiğini de sözlerine ekledi. Çin Uluslararası Radyosu (CRI)

 

Bir önceki yazımız olan Devlet Emirhisar'a Sözünü Tutsun başlıklı makalemizde CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı: “DEVLET ve EMİRHİSAR’A VERDİĞİ SÖZÜ TUTSUN” hakkında bilgiler verilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

Denizli Teröre Karşı

Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI DAVET...

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen saldırıda...

“Kandiller insanlığa mesajdır”

“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Denizli Teröre Karşı
Denizli Teröre KarşıDENİZLİ BEŞİKTAŞ’LILAR DERNEĞİ  TÜM TAKIM TARAFTARLARINI...
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ
POLİSLERE BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİPamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İstanbul’da meydana gelen...
“Kandiller insanlığa mesajdır”
“Kandiller insanlığa mesajdır”Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Mevlit Kandili dolayısıyla...
Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler
Türkiye’ye diz çöktüremeyeceklerDenizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, İstanbul’da...
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİ
Hz. PEYGAMBER YOL GÖSTERDİMevlid Kandili sebebiyle bir açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı...
Seri İlanlar

Sitemize Son Eklenen Seri İlanlar

denizli web tasarım - denizli haber